Kaboğlu’na terör örgütü propagandası suçundan dava

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi imzacılarından anayasa hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’na bu bildiriye imza atması nedeniyle terör örgütü propagandası suçundan dava açıldı

KHK ile ihraç edilen Marmara Üniversitesi eski öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu hakkında hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi. İddianamede Kaboğlu için, terör örgütü propagandası yapmaktan 1 yıldan 5 yıla hapis cezası istendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, İbrahim Kaboğlu’nun 11 Ocak 2016’da bin 128 akademisyen tarafından imzalanan ve barış talebi içeren “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiride isminin olması tek delil olarak dosyada yer aldı.

İddianamede, imzacı Kaboğlu’nun bu metne imza atarak; PKK örgütünün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propaganda yaptığı belirtilse de metnin içeriğindeki hangi ifadenin propaganda suçunu nasıl oluşturduğuna dair ise bir açıklama yer almadı.

toplumsalhukuk