Kaboğlu ihracı nedeniyle Paris’te gidemediği dersini Skype üzerinden verdi

Kanun Hükmünde Kararname ile kamudan ihraç edilen Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Fransa’nın başkenti Paris’teki öğrencileri için Skype üzerinden derslerine başladı

Hürriyet’ten Gülseven Özkan’ın haberine göre; 7 Şubat’taki KHK ile ihraç edilen Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Paris’teki Sorbonne Nouvelle Üniversitesi’nde 3 aylık süreyle konuk öğretim üyesi olarak ders veriyordu. Kamu görevinden ihracıyla görev pasaportu iptal olduğu için Paris’e gidemeyen Kaboğlu, görüntülü konuşma programı Skype üzerinden ders vermeye başladı. Prof. Kaboğlu, Paris’teki yaklaşık 80 öğrencisiyle ilk Skype dersini 29 Mart’ta Eskişehir’den yaptı.

“Bu benim kusurum değil”

Prof. Kaboğlu şunları söyledi:

İlk derste öğrencilere Türkiye Cumhuriyeti Tarihi’ni anlattım. İkinci Skype dersimi ise 30 Mart’ta İstanbul’da evimden verdim. Bu derste ise ‘Demokrasinin Araçları Avrupa’daki Demokratikleşme ve Türkiye’ konusunu ele aldım. Öğrenciler Türkiye’deki gelişmeleri takip ediyor ve referandum sonucunu merak ediyor. İlk kez görüntülü olarak bu platformdan yararlanıyorum. İstanbul’dan Paris’e bu yolla ders yapmanın psikolojik yönü de oluyor. Ancak bu benim kusurum değil. Kitapsız ders vermek gibiydi.

toplusmalhukuk / Hürriyet