İstanbul Anadolu 2. İş Mahkemesi Hakimi Duruşmada Avukatın Etek Boyunu Ölçmeye Kalkarak Tacizde Bulundu!

İstanbul Anadolu Adliyesi 2. İş Mahkemesi’nde görülen bir işe iade davasının duruşmasında hakim, avukatın etek boyuna karıştı. Etek boyu tartışmaları duruşma tutanağına yansıdı. Hakim eteğin boyunu ölçmek istedi. Davayı takip edenler ve devamında İstanbul Barosu avukatları mahkeme salonu önünde hakimi protesto etti. Konuyla ilgili HSK hakimin tedbiren görevden uzaklaştırıldığını duyurdu

İstanbul Anadolu Adliyesi 2. İş Mahkemesi’nde görülen bir işe iade davasının duruşmasında hakim ile avukat arasında ‘etek boyu’ tartışması yaşandı. Avukatın etek boyunun hakim tarafından tartışma konusu yapılması tepki ile karşılandı.

Avukat Erdost Balcı’nın sosyal medya hesabından paylaştığı tutanakta yer alan bilgilere göre hakim, duruşma esnasında diğer avukatlara davacı vekilinin eteğinin diz üstünden yaklaşık 15 santim yukarıda olduğunu ve bu hali ile avukatlık mevzuatına aykırı olup olmadığını sordu.

Dinleyici sıralarında bulunan bir avukat ise “Özgürlük alanı ile ilgilidir müdahale edilmemesi gerekir” dedi. Dinleyici sıralarında bulunan bir diğer avukat da “Avukatlık hukukuna ve örfüne uygundur” dedi.

Daha sonra hakim, avukatların kısa değerlendirilmesinin aynı olmayacağı iddiasıyla baro başkanlığına bildirmek üzere etek boyunun fotoğrafının çekilmesini istedi. Avukat ise “Ben etek boyumun çekilmesini istemiyorum” dedi. Daha sonra duruşmaya devam edildi.

Tutanağın sahte olduğu iddiası

Tutanağın, altında duruşma tarihi yazılı olmadığı gerekçesiyle sahte olduğu iddiası da var. Fakat söz konusu tutanak aslında iki sayfa. Duruşma tarihi, 2. sayfanın sonunda görülüyor.

Hakime mahkeme salonu önünde protesto

Duruşmayı takip edenler, avukatın etek boyuna karışan hakimi, mahkeme salonu önünde protesto etti.

Protesto İstanbul Baro Başkanının gelmesi ile birlikte duruşma salonu içerisine taşındı

İstanbul Barosu Avukatları duruşma salonuna girdi ve protestoya duruşma salonunda devam etti.

TBB Avukat Hakları Merkezi: En etkin mücadeleyi sürdüreceğiz

Konu ile ilgili Türkiye Barolar Birliği (TBB) Avukat Hakları Merkezi, Avukat Tuğçe Çetin’e hakim kürsüsünden yönelen tacize karşı en etkin mücadeleyi sürdüreceklerini duyurdu.

Yaşanan olayın acil başlığı ile gündeme alındığı belirtilen açıklamada, “Meslektaşımız Av. Tuğçe Çetin’e hakim kürsüsünden yönelen tacize karşı TBB Avukat Hakları Merkezi’nin etkin mücadele yürüterek konunun sonuna kadar takipçisi olacağını ve meslektaşımız şahsında tüm kadın avukatlara yönelen bu hukuk dışı yaklaşımı kabul etmediğimizi mesleki kamuoyumuzun bilgisine sunarız” ifadeleri kullanıldı.

Hakim hakkında soruşturma başlatıldı

Cumhuriyet gazetesinden Alican Uludağ, Hakimler ve Savcılar Kurulu, İstanbul Anadolu 2. İş Mahkemesi Hâkimi Mehmet Yoylu hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Kadınlardan hakime tepki

Avukatların hakime “sizim de olmaması gerektiği halde sakalınız var” demesi üzerine hakim öğleden sonraki duruşmaya gömlek giyip, sakalını keserek geldi. Kadınlar “Yok öyle iyi hal alırım diye sabah kravatsız öğleden sonra kravatlı davaya başlamak! Tüm Erkek Yargı hesap verecek. Mehmet Yoylu görevden alınacak” diye tepki gösterdi.

HDP’li Avukat Milletvekili Ersoy yaşananları Meclis’e taşıdı

HDP İstanbul Milletvekili Av. Oya Ersoy, yaşananları Meclis gündemine taşıdı.

“Hakim Mehmet Yoylu tarafından mahkeme salonunda Avukat Elif Gencer’e yönelik etek boyu tacizinin hiçbir şekilde izahı yoktur” diyen Ersoy, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e “Kadın düşmanı hakimin meslekten men edilmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?” diye sordu.

KHD: “Tacize sessiz kalmayacağız HSK’yı görev ve sorumluluk almaya davet ediyoruz!”

Konuyla ilgili Kartal Hukukçular Derneği açıklamasında şunlara yer verildi:

Anadolu 2. İş Mahkemesi hakimi Mehmet Yoylu tarafından bugün gerçekleşen duruşmasında büyük harflerle belirtmekte yarar gördüğümüz kadın meslektaşımıza yönelik tacizini bağırarak kınıyoruz.

Kartal Hukukçular Derneği olarak yargının ve yargıçlığın bugün gerçekleşen bu taciz vakıasıyla illiyedinin sorgulanması gerektiğini parantez içerinde belirtmekte yarar görüyoruz. Derneğimiz kadın meslektaşımıza yönelik gerçekleşen tacize karşı sessiz kalmayacak ve eylemli bir şekilde tüm hukuki sürecin etkin takipçisi olacağını kamuoyuna, üye ve dostlarımıza bildiririz.

Adalet Bakanlığından Açıklama

Konuyla ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit Gül yaptığı açıklama şunları söyledi:

Bugün İstanbul Anadolu Adliyesinde avukat meslektaşımızın kıyafet tercihi nedeniyle maruz kaldığı çok tatsız, talihsiz ve hukuksuz olayla ilgili olarak HSK soruşturma başlattı. En kısa sürede yasal gereğinin yapılması için sürecin takipçisiyim.

Mesleğinde 30 yıldan fazla bir süreyi geride bırakmış, artık geriden gelenlere iyi örnek olması gereken bir yargı mensubunun önündeki davayla değil de avukatın kılık kıyafetiyle meşgul olması hiçbir şartla kabul edilemez.

Hukuk sistemimiz, adalet dağıtırken de adalet ararken de hiç kimsenin kılık-kıyafet veya yaşam tarzı nedeniyle ayrımcılığa ve keyfi işleme maruz kalmasına izin veremez, göz yumamaz.

HSK’dan Açıklama: “Tedbiren Görevden Uzaklaştırılmasına Karar Verildi”

HSK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

İstanbul (Anadolu) Adliyesi Hakimi Mehmet Yoylu hakkında yürütülen soruşturma sırasında düzenlenen Müfettiş ön raporu HSK ya ulaşır ulaşmaz olağanüstü toplanan HSK 2. Dairesince değerlendirilmiş, ilgili hakimin tüm davranışları,önceki disiplin işlemine konu eylemleri nazara alınıp bulunduğu hal üzerine göreve devamının yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceği kanaatine varılarak 2802 sayılı yasanın 77. maddesi uyarınca, tedbiren görevden uzaklaştırılmasına karar vermiştir. Kamuoyunun bilgisine saygı ile duyulur.

Aynı Mahkemede Dosyası Olan Avukattan Reddi Hakim

Aynı mahkemede başka bir iş davası görülen Av. Sinan Derman ise meslektaşına yönelik tacizden dolayı hakimin; tarafsızlığını yitirdiği ve hakimlik görevlerinin gereklerine uygun davranmadığını ifade ettiği bir dilekçe sunarak reddi hakim talebinde bulundu. İşte o dilekçe:

Duruşmada avukatın ‘etek boyu’na karışan Hakim Mehmet Yoylu daha önce de bir avukat dövmüş

Yoylu, daha önce de bir avukata yumruk atmasıyla gündeme gelmişti. 13 Ekim 2011’de bir bankaya ait ihale bedelleriyle ilgili davanın görüldüğü Balıkesir 1. Sulh Hukuk Mahkemesi duruşma salonunda, mübaşire beklediği bir dosyanın gelip gelmediğin soran avukat Muzaffer Zeybek, kürsüden inen hakim Yoylu’nun saldırısına uğradı.

Zeybek, mübaşir ve diğer avukatların araya girmesiyle Yoylu’nun elinden kurtuldu. Zeybek, Yoylu’nun saldırısı sonrasında 3 günlük “iş göremez” raporu aldı.

Yoylu hakkında Zeybek’e saldırması nedeniyle Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu tarafından soruşturulma açıldı. Yoylu, Ocak 2012’de geçici görevle İstanbul Kartal Adliyesi’ne tayin edildi.

toplumsalhukuk

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Haftalık Gündem 27 Mayıs-2 Haziran: İşkence Gölgesinde Yargı Reformu Strateji Belgesi – Toplumsal Hukuk

Yorumlar kapatıldı.