İHD, Alperen Ocakları hakkında suç duyurusunda bulundu

İHD İstanbul Şubesi, İsrail’in Mescid-i Aksa önüne yerleştirdiği metal detektörlerini gerekçe göstererek Neve Şalom Sinagogu’na saldıran Alperen Ocakları hakkında suç duyurusunda bulundu

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu üyeleri, Musevi vatandaşları tehdit eden ve sinagoga tekme ve taş atarak saldıran Alperen Ocakları üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda bulunmak üzere Çağlayan Adliyesi önünde toplanan İHD üyeleri adına basın açıklamasını Işıl Su Demirel yaptı. Demirel açıklamasında Alperen Ocakları üyelerinin 21 Temmuz’da Neve Şalom Sinagogu önünde gerçekleştirdikleri tehdit içeren protesto gösterisini hatırlattı.

Demirel yaptığı açıklamada “Alperen Ocakları ve Büyük Osmanlı Derneği, Türkiyeli Yahudilerin ibadethanelerine saldırarak, tehdit ederek suç işlemiş ve Türkiye’nin Müslüman çoğunluğunu da suça teşvik etmiştir. Yaptıkları, uluslar arası hukuka göre, Türkiye’nin altına imza attığı uluslararası anlaşmalara göre ve ulusal hukuka göre de açıkça suçtur” dedi.

Demirel, farklı dinden yurttaşların diğerleri ile eşit yaşamalarının onların en dokunulmaz, en temel hakkı olduğunu kaydetti.

Gruptakiler açıklamanın ardından adliye binasına girerek Alperen Ocakları üyeleri ve İstanbul İl Başkanı Kürşat Mican hakkında suç duyurusunda bulundu.

toplumsalhukuk