Hukuk fakültesi öğrencileri Ankara’da da halkı bilgilendirmeye devam ediyor

Hukuk fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu Hukuk Öğrencileri Meclisi İstanbul’un ardından Ankara’da da halkı bilgilendirmeye devam ediyor

Referandum öncesinde birçok alandan “evet” veya “hayır” sesleri yükselirken hukuk fakültesi öğrencilerinin bir araya gelerek oluşturduğu Hukuk Öğrencileri Meclisi, insanlara neye “evet” veya “hayır” denileceğini anlatıyor.

Ankara’da çalışmalarına bu hafta Dikmen Caddesi’nde başlayan Hukuk Öğrencileri Meclisi, Güvenpark’ta halka anayasa değişikliğini anlatmaya devam etti. Ankaralılar tarafından ilgiyle karşılanan Hukuk Öğrencileri Meclisi, “Biz bu halkın bugünler için okuttuğu hukuk öğrencileriyiz. Bu kritik süreçte, bugünün öğrencileri yarının hukukçuları olarak bize düşen görevin farkındayız” diyerek, ilerleyen günlerde çalışmalarını farklı bölgelerde sıklaştırarak devam ettireceklerini belirttiler.

 

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da da çalışmalarına devam eden ve halka anayasa değişikliğinin içeriğini “Bana Anayasayı Sor” diyerek halkı bilgilendiren hukuk fakültesi öğrencilerine AKP’nin evet gazetesini dağıtan kişiler saldırı girişimin de bulunmuş ancak hukuk fakültesi öğrencileri çalışmalarına devam etmişti.

Anayasa değişikliğini halka anlatan hukuk fakültesi öğrencilerine saldırı

Hukuk Öğrencileri Meclisi nedir?

Hukuk Öğrencileri Meclisi, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuyan bir arkadaş grubunun fikri olarak ortaya çıkıp önce İstanbul’daki hukuk fakültelerine, oradan da İzmir, Ankara ve Eskişehir’e yayıldı. Bilgi kirliliğinin önüne geçmek amacıyla bağımsız bir şekilde çalıştıklarını belirten Hukuk Öğrencileri Meclisi, halk tarafından ilgiyle karşılandı. Anayasa değişikliği teklifinin maddeleri karşılaştırmalı ve objektif bir şekilde anlatmayı amaçlayan hukuk öğrencileri, “Anayasa 18 maddenin değiştirilmesi olarak sunulurken gerçekte daha fazla maddenin bağlantılı olarak değiştirildiğini ve bu maddelerin de oldukça kritik bir öneme sahip olduğunu görüyoruz” dediler.

İÜ Hukuk Fakültesi öğrencileri anayasa değişikliği teklifini halka anlatıyor

toplumsalhukuk