“Hırsız Katil AKP” ifadesi suç değil… “Hırsız Katil AKP” sloganı atanlara beraat

Muğla 1. Asliye Ceza Mahkemesi, “Hırsız Katil AKP” sloganı atanlar hakkında, sloganda suç unsuru olmadığı gerekçesiyle beraat kararı verdi

Muğla’da 10 Ekim Ankara Katliamı’nun yıldönümünde basın açıklaması sonrası “Hırsız Katil AKP” sloganı atılması nedeniyle haklarında dava açılan sanıklar hakkında Muğla 1. Asliye Ceza Mahkemesi atılan sloganın suç unsuru barındırmadığına vurgu yaparak beraat kararı verdi.

Muğla 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nin gerekçeli kararının tam metnini okumak/indirmek için tıklayınız.

Muğla İsmail Hakkı Tonguç Parkı’nda, 2016 yılında, aralarında HDP İlçe Eş Başkanı, Eğitim-Sen Genel Sekreteri, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Yönetim Kurulu üyeleri ve Karya Kadın Derneği Yönetim Kurulu üyeleri ve bir kısım Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencilerinin de bulunduğu bir grup 10 Ekim Katliamı anması gerçekleştirdikleri esnada “Hırsız Katil AKP” şeklinde slogan attı. Bunun üzerine Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçerek; “Halkın Bir Kesimini Sosyal Sınıf Din Mezhep Bölge Farklılığına Dayanarak Alenen Aşağılama” suçundan cezalandırma istemiyle kamu davası açtı.

Doğası Gereği…

Mahkeme kararında“Siyasal bir partinin doğası gereği içerisinde farklı sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyette ve farklı bölgelerden insanlar barındırdığı, salt bir kesimi temsil etmediği ve suça konu olduğu iddia edilen slogan içerisinde bu ayrık özelliklere dayanılarak aşağılamanın da söz konusu olmadığı…” belirtilerek tüm sanıklar hakkında beraat kararı verildi.

Kararı toplumsalhukuk’a değerlendiren sanık avukatlarından Av. Barış Aydın şunları söyledi:

Bu dava ve benzeri davalar toplumsal muhalefeti sindirmek için kullanılan araçlara dönüştü. Bütün hukukçular bu suçlama ile ilgili cezalandırma olanağının olmadığının farkında ancak buna rağmen ülkenin bir çok yerinde seri halde böyle davalar açılıyor. Bu nedenle bu beraat kararını önemsiyoruz. Toplumsal muhalefetin önünü açacak birikimin bir parçası olduğunu değerlendiriyoruz.

Geçtiğimiz günlerde de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘Hırsız AKP, işbirlikçi YSK’ sloganı atan kadınlar hakkında, sloganda suç unsuru olmadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı vermişti.

toplumsalhukuk