Hindistan’da Yüksek Mahkeme, 23 haftalık Down sendromlu fetüs kürtajına izin vermedi

Hindistan’da Yüksek Mahkeme, sağlık kurulunun kürtajı önermediği raporu dayanak göstererek 37 yaşındaki Maharaşta’lı kadının 23 haftalık hamileliğini sonlandırmasına izin vermedi

Fetüse Down sendromu tanısı konmuştu. Hamileliğin 20 haftayı geçtiği durumlarda kürtaja izin verilmediği için Alibaglı kadın, Yüksek Mahkeme’den kürtaj için izin istedi. Başsavcı Ranjit Kumar da kürtaja karşı çıktı.  Talebi değerlendiren Hakim S.A. Bobde ve L. Nageswara Rao, Mumbai’deki KEM hastanesinden doktorların raporunu değerlendirdi ve kürtaj işleminin gerçekleşmemesi gerektiğine karar verdi.

Yüksek Mahkeme: Down sendromlu çocukların  daha az zeki oldukları herkesçe bilinir fakat onlar iyi insanlar

Yüksek Mahkeme heyeti, rapora göre fetüsün “zihinsel ve fiziksel engel taşıdığını” fakat doktorların tavsiyesinin hamileliği sonlandırmamak yönünde olduğunu söyledi.

Mahkeme tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Sağlık kurulunun verdiği rapora göre hamileliğin devam etmesinde fiziksel bir risk yok. Down sendromlu çocukların  daha az zeki oldukları herkesçe bilinir fakat onlar iyi insanlar.” Bu rapora dayanarak hamileliğinizi sonlandırmanıza izin verebileceğimizi düşünmüyoruz. Bir hayat söz konusu. Bu şartlar altında, doktorların görüşünü de göz önünde bulundurarak hamileliğin sonlandırılması yönünde bir izin vermemiz mümkün değil.

Kadının hukuki danışmanlığın üstlenen avukat Colin Gonsalves, fetüste Down sendromuna rastlanması halinde, 20 haftanın altındaki gebeliklerde doktorların kürtaj önerdiğini söyledi. Gonsalves ayrıca Hindistan hukukundakilere benzer yasaklamaların dünyanın hiçbir ülkesinde var olmadığını belirtti.

Bu başvuru ayrıca Hindistan’da, hamile kadınların yasal kürtaj izninin verildiği 20 haftayı aşan sorunlu gebeliklerde Yüksek Mahkeme’ye başvurdukları üçüncü dava özelliğini taşıyordu.

Hindistan’da mevzuat hükümleri ne diyor?

Hindistan’da hamileliğin sonlandırılmasına kadının hayatını ölümcül olarak tehdit etmesi ve/veya çocukta ortaya çıkabilecek anormalliklerin ortaya çıkması veya artması gibi olağanüstü koşullarda izin veriliyor.

[deccanchronicle.com’daki 1 Mart 2017 tarihli İngilizce orjinalinden Deniz Özge Gürsu tarafından toplumsalhukuk.net için çevrilmiştir.]