Hayırda hayır vardır, avukatlar hayır diyor

“Hayırda hayır vardır, avukatlar hayır diyor” diyen avukatlar, İstanbul’da Şişli’den Taksim Galatasaray Lisesi’ne kadar yürüyerek referandum için hazırladıkları “Soruyoruz” broşürlerini dağıttı ve neden “hayır” dediklerini anlattı.

SORUYORUZ BROŞÜRÜNDEN BAŞLIKLAR;

-Referandumda evet ve hayır şeklinde iki seçenek varken sadece evet diyenlere propaganda hakkı tanınmasını demokratik buluyor musunuz?

-Daha Anayasa referandumda onaylanmamışken bile mahkemeler iktidarın sözünden çıkamıyorsa referandum sonrası ne olacağını hayal edebiliyor musunuz? Bir düşünelim ola ki iktidar yanlısı biriyle bir davada geldiniz sonuç ne olur?

-Kamu emekçilerinin, akademisyenlerin,  hakimlerin, savcıların, öğretmenlerin, memurların herhangi bir kararı olmaksızın keyfi bir şekilde işlerinden atılmasının, yaşamlarının karartılmasını doğru buluyor musunuz?

-“Millet iradesi asıldır” diyenlerin halkın seçtiği milletvekillerini, belediye başkanlarını, yöneticilerini görevden almasını, tutuklamasını doğru buluyor musunuz?

– Kadınlar katliamla, cinayetle, şiddetle çocuk yaşta evlilikle karşı karşıya iken kadınların adının olmadığı Anayasa yapılmısını doğru buluyor musunuz?

– Halktan toplanan vergilerden oluşan bütçenin nerelere harcanacağını, cumhurbaşkanın tek başına karar vermesini istediği yere istediği miktarı harcamasını doğru buluyor musunuz?

-LGBTİ haklarının olmadığı bir Anayasayı onaylıyor musunuz?

toplumsalhukuk