Hayırcıları tehdit eden başsavcı vekili hakkında suç duyurusu

İstanbul Barosu, Twitter Hesabından referandumda Hayır oyu kullanacakları tehdit eden  Antalya Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cevdet Kayafoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu

Kayafoğlu, Twitter hesabından, ayrı ayrı tarihlerde “PKK anayasa referandumunda hayır çağrısı yapmış. Sandıkta hayır diyecek olanlar PKK ile aynı muameleyi göze alıyorlar demektir. Küsmece yok”, “Referandumda hayır diyeceklerin dikkatine. Vereceğiniz hayır oyu aynı zamanda PKK’ya destek oyudur. Haberim yoktu demeyin.” mesajlarını paylaşmıştı.

20 Şubat 2017 tarihinde İstanbul Barosu Başkanlığı adına yapılan suç duyurusunda Cevdet Kayfaoğlu hakkında “kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme suçundan” kamu davası açılması talep edildi.

Suç duyurusu dilekçesini okumak için tıklayınız.

Antalya, Adana, Hatay, Mersin ve Osmaniye Baro Başkanlarından yazılı açıklama

Türkiye Barolar Birliği tarafından düzenlenen Stajyer Avukatlar Kurgusal Duruşma Yarışması Akdeniz Bölge Elemeleri için Mersin’de bulunan Antalya, Adana, Hatay, Mersin ve Osmaniye Baro Başkanları da, Antalya Cumhuriyet Başsavcı Vekilinin twitter hesabından yaptığı açıklamaya tepkilerini bir açıklamayla gösterdi.

18 Şubat 2017 tarihinde yapılan ortak açıklamada Başsavcı Vekilinin HAYIRcıları tehdit etmesi ile ilgili olarak şu ifadelere yer verildi:

Anayasa değişikliği ile ilgili 16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak referandumda kişilerin kullanacağı evet veya hayır oyu tamamen kişisel değerlendirme çerçevesinde özgürce kullanılabilecek demokratik bir haktır.

Referandumda yapacakları tercih nedeni ile vatandaşlarımızın bu özgürlüklerini kullanırlarken, tercihlerinden dolayı soruşturmaya uğrayacaklarını, yasa dışı terör örgütü ile özdeş olacaklarını ima eden bu anlayışın, kişilerin düşünce ve ifade hürriyetini sağlamakla yükümlü bir yargı mensubu tarafından dile getirilmesi üzüntü verici bir durumdur.

Kendisi gibi düşünmeyene ve yaşamayana tahammülü olmayan, ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı bu yaklaşımla ne yazık ki hukuk devleti yok sayılmıştır ve özgürlüklere kelepçe vurulmuştur.
Yargı mensupları ve kamu görevlileri hukuka uygun davranmakla yükümlüdürler. Kamu görevlisi olsa bile, kişiler elbette bir tercihte bulunma hakkına sahiptirler; ama bulundukları mevkiiyi bu tercihlerine silah yaptıkları takdirde bundan zarar görecek olan toplumsal barışımız ve hukuk devleti olacaktır.

Hiçbir savcı ve kamu görevlisi demokratik tercihlerinden kaynaklı olacak şekilde vatandaşı tehdit edemez ve suç işleyemez.

Açıkça hukuka aykırı olan ve suç teşkil eden bu davranış nedeni ile gerekli yasal işlemleri yapmak üzere Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunu göreve davet ediyoruz. Küsmece yok!

Başsavcı vekilinden Hayırcılara tehdit

toplumsalhukuk