Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama suçu: “Özgürlük esas, kısıtlama istisnaidir”

13. İstanbul Onur Yürüyüşü’nde “Şaban’la Recep’in aşkına Ramazan engel olamaz” pankartını taşıdıkları için dava açılan LGBTİ Kolektif’ten üç kişi hakkında beraat kararı verildi. Beraat kararını veren Mahkeme gerekçeli kararında “Özgürlük esas, kısıtlama istisnaidir” dedi

13. İstanbul Onur Yürüyüşü’nde “Şaban’la Recep’in aşkına Ramazan engel olamaz” pankartını taşıyan LGBTİ Kolektif’ten üç kişiye TCK 216/3 maddesinden düzenlenen “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama” suçlamasıyla dava açılmıştı.

27 Aralık’ta İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasında mahkeme “Sanıkların üzerine yüklenen fiilin bu hali ile kanunda suç olarak tanımlanmamış olması nedeniyle CMK’nın 223/2-a maddesi uyarınca beraatlerine” karar verdi.

Mahkeme: Özgürlük esas, kısıtlama istisnaidir!

Beraat kararı veren mahkeme gerekçeli kararında; “Özgürlük esas, kısıtlama istisnaidir. İçinde bulunduğumuz yüzyılda, çağdaş olduğuna inandığımız ülkemizde, varlığına her koşulda güvendiğimiz hukuk sistemimizde, özgür bireylerden oluşan özgür bir toplum olmak adına daha hoşgörülü ve geniş bakış açısına sahip olmak gerekmektedir.” hükmüne yer verdi.

İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi kararının tam metni için tıklayınız.