Halkevleri Hukuk Dairesi referandum öncesi hayırcılara yönelik hak ihlallerini raporladı

Halkevleri Hukuk Dairesi 16 Nisan 2017 referandumu öncesi hayır çalışması yapanlara yönelik gerçekleşen 159 hak ihlalini tespit etti​

Anayasa değişikliği içeriğine hayır diyenlerin engellendiği, baskı, şiddet gördüğü, tehdit ve hakaretlere maruz kaldığı ve içeriğin anlatılmasına izin verilmediği bir ortamda halkoylaması yapıldığını belirten Halkevleri Hukuk Dairesi avukatları ​hayır çalışması yapanlara yönelik hak ihlallerine son verilmesi çağrısı yaptı.

Halkevleri Hukuk Dairesi hak ihlalleri raporunun tamamını okumak/indirmek için tıklayınız.

Halkevleri Hukuk Dairesi’nden yapılan basın duyurusunun tamamı ise şu şekilde:

16 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilecek Anayasa Değişikliği referandumu öncesinde 1 Ocak 2017 ile 1 Nisan 2017 tarihleri arasında referandumda “hayır” çalışması yapan ve hayır diyenlere yönelik hak ihlallerini Halkevleri Hukuk Dairesi olarak üç bölüm ve 159 madde halinde raporlaştırdık.

Raporun ilk bölümünde “Hayır Diyenlere Yönelik Baskı, Engelleme ve Saldırıları” 122 başlıkta raporladık.

​​İkinci Bölüm’de “Hayırcılara Yönelik Hakaret ve Tehditleri” 19 başlıkta raporladık

Üçüncü ve son bölüm de ise anayasa değişikliğinin görüşüldüğü günlerde “Meclis’teki hak ihlalleri”ni ve OHAL ilanı sonrası çıkarılan “KHK’larla gerçekleşen hak ihlallerini” 17 başlıkta raporladık.

​​Anayasa değişikliği içeriğine hayır diyenlerin engellendiği/baskı-şiddet gördüğü/tehdit ve hakaretlere maruz kaldığı ve içeriğin anlatılmasına izin verilmediği bir seçimin referandumdan ziyade bir plebisit olacağını söylemek ancak malumun ilanı olabilir. ​​Hayır çalışması yapanlara yönelik hak ihlallerine ivedilikle son verilmeli ve hayır diyenlerin kendilerini ifade etmelerine engel olunmamalıdır.​

toplumsalhukuk