Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy’un AKP’yi aşağılamaktan yargılandığı davanın karar duruşması görüldü

Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy’un, Halkevleri’nin çıkardığı “Yürü üstüne üstüne AKP’nin, diktatörün, faşistin, hırsızın, kadın düşmanının” başlıklı bültende “hükümeti aşağıladığı” iddiasıyla yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Mahkeme, atılı suçun basın yoluyla işlendiğinden bahisle mahkemenin görevsizliğine ve dosyanın görevli Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi

Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy’un, Halkevleri’nin düzenlediği “Yürü Üstüne Üstüne Mitingi” öncesinde basılan “Yürü üstüne üstüne AKP’nin, diktatörün, faşistin, hırsızın, kadın düşmanının” başlıklı bültende “hükümeti aşağıladığı” iddiasıyla yargılandığı davanın karar duruşması görüldü.

Duruşmaya Halkevleri GYK ve MYK üyeleri ile birlikte CHP milletvekilleri Şenal Sarıhan, Orhan Sarıbal, Niyazi Nefi Kara, bağımsız milletvekili Aylin Nazlıaka ve Ersoy’un müdafiileri katıldı.

Ankara 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün (12 Aralık 2016) görülen duruşmada Ersoy’a son sözünde:

Maden kazasında işçiler öldü, Bu kaza değil, cinayettir. Adana’da cemaat yurdunda çocuklarımız öldü. Biz cemaat yurtları kapatılsın dedik. Manisa’da hamile bir kadın parkta spor yaparken saldırıya uğradı. Daha da kötüsü kadın kendisini ‘Saldırıya uğradığımda her tarafım kapalıydı’ diye savunmak zorunda kaldı. Laiklik bizim için yaşamsal bir mücadele haline gelmiştir. Sırf son bir ayda yaşananlar yaşadıklarımızı doğrular niteliktedir.

diyerek beraatine karar verilmesini talep etti.

Mahkeme hakimi Halkevleri bülteni adı altında basılmış eser yoluyla işlendiği iddia edilen atılı suç ile ilgili yargılama görevinin 5187 sayılı Basın Kanunu’nun 27/2 maddesindeki “Bir yerde ağır ceza veya asliye ceza mahkemesinin birden fazla dairesi bulunması halinde bu davalar iki numaralı mahkemede görülür.” hükmü uyarınca  Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne ait olduğunu belirterek, görevsizlik kararı vererek dosyanın görevli Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.

oya-ersoy-gorevsizlik-karari-12-12-2016

toplumsalhukuk