Halit Çelenk Hukuk Ödülleri 5’inci kez sahipleriyle buluştu

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Avukat Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül töreninde 5’inci Halit Çelenk Hukuk Ödülleri sahipleriyle buluştu

Türkiye Barolar Birliği (TTB) Avukat Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi’nde Halit Çelenk Hukuk Ödülleri 5’inci kez sahipleriyle buluştu. Ödül törenine HDP İstanbul Milletvekili Avukat Oya Ersoy da katıldı.

Kanun hükmünde kararname (KHK) ile Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ihraç edilen, Toplumsal Hukuk’tan Kasım Akbaş’ın, Praksis dergisinde yayımlanan “Sınıf mücadelesi ve hukuk: Marx’ın yönteminin izinde” adlı makalesi ödüle layık görüldü. Akbaş ödülünü, “hocaların hocası” Prof. Dr. Korkut Boratav’dan aldı. Akbaş, ilk önce devrimcileri avukat olarak tanıdığını belirterek şunları söyledi:

Halit Çelenk’in hatırlarını, anılarını okurken; onun Denizlere avukatlığını tanıklığını yaparken okuduklarım Hukuk Fakültesi’ne gitmeme vesile olan çalışmalardı. Fakat daha sonra hukukçu olunca hukuk felsefesi, hukuk sosyolojisi alanında çalışmaya başlayınca yalnızca devrimcilerin avukatı olmadığını, aynı zamanda devrimci bir avukat olduğunu ve bu devrimciliğini hem mücadelesi ile dışarıda, barış bildirisiyle, 141-142’ye karşı verdiği mücadeleyle, Devlet Güvenlik Mahkemeleri’ne karşı mücadeleyle gösterdiğini; aynı zamanda tarihsel materyalist bir perspektifle ortaya koyduğunu gördüm. Dolayısıyla mücadelesi yalnızca beni hukukçu yapmakla kalmadı, aynı zamanda da diğer mücadele alanlarında da bana ışık tuttu. O yüzden benim için çok değerli.

Ödülü aldığımdan beri herkese söylediğim şu, büyük bir sorumluluk hissediyorum, ismiyle yan yana anılmak bile büyük bir sorumluluk benim açımdan. Bu sorumlulukla Halit Çelenk’in tanıklığında, Denizlerin aslında o son söyledikleriyle ben de bitirmek isterim konuşmasını: Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği, yaşasın tam bağımsız Türkiye, kahrolsun emperyalizm, kahrolsun faşizm.

Diğer ödül ise  Ezgi Nur Türkoğlu’nun “Türk hukukunda yeni bir özelleştirme yöntemi: Türkiye Varlık Fonu” makalesine verildi. Türkoğlu da ödülünü Çelenk’in kızı Serpil Çelenk Güvenç’ten aldı.

Diğer yandan Akademik Destek Ödülü Yusuf Ziya Kınacı’nın “Kapitalizmde ekonomi-dışı zorun somutluklarından biri olarak ceza siyaseti” adlı tezine; Seçici Kurul Özel Ödülü ise konuları itibari ile üç ayrı kitaba verildi. Ödüller Hüreyye Özdemir’e ait “Asker ‘hazır ol’ deyince-12 Eylül 1980 döneminde sansür ve oto-sansür”, Ozan Özgür’e ait “Gecenin kapıları” ve Şerafettin Kaya’ya ait “Diyarbakır’da işkence” kitaplarına verildi.

Bizler de toplumsalhukukçular olarak değerli hukukçu ve yol arkadaşımız Kasım Akbaş’ı ödül töreni sonrası tebriklerimizi ilettik, çalışmalarında başarılar diledik.

 

toplumsalhukuk