Hakimler Avukatlara Saldırıyor, Adalet Dağıtmayı Kaba Kuvvet Sanıyor

Yargı, hakimlerin kendine hakim olamadığı, avukatlara yönelik fiili saldırılara yöneldiği, olağandışı günler yaşıyor. 24 Mayıs günü Ankara Barosu Başkanı duruşmada bir hakimin saldırısına maruz kaldı. Dün (26 Mayıs) ise iki hakim E-5’te bir avukatın aracını sıkıştırarak avukata saldırmış, hakim korumaları olayda silahla ateş açtı. Avukatlara yönelik fiili saldırları sizler için derledik

Ankara Barosu Başkanı Av. Hakan Canduran, 24 Mayıs 2018 günü Ankara Adliyesi Balgat Ek Hizmet Binası’nda bir iş mahkemesi hakiminin fiili saldırısına maruz kaldı. Hakimin, duruşma salonunu boşaltmak ve avukatları dışarı çıkarmak istemesi üzerine başlayan tartışmaya tanık ve müdahil olan Canduran, hakimin hışımla kürsüden inip üzerine yürümesi ile karşılaştı. Araya giren kalem personeli ve diğer avukatlar, olası bir darp eylemini önleyebildi. Bu olayın az öncesinde ise aynı hakimin, duruşmasını yaptığı bir dava dosyasını bulamamaktan dolayı avukatlarla arasında başlayan tartışmada, kendisine hakaret ettiği iddiası ile bir kadın avukatın yakalanması yolunda mübaşire talimat verdiği ve peşine gönderdiği de öğrenildi.

Canduran’a saldırı gerçekleştiren hakimin daha önce Ankara’da Ağır Ceza Mahkemesi üyesi olduğu, ilk olarak görev yaptığı mahkeme başkanı ile sürekli olarak tartışması nedeniyle başka bir mahkemede ağır ceza üyeliği yaptığı burada da heyet ve duruşmalarda sorunlar yaşaması sebebiyle iş mahkemesi hakimliğine atandığı, daha yeni

atandığı için de ceza mahkemesi hakimi cübbesi ile iş mahkemesi duruşmalarına çıktığı öğrenildi.

40 barodan ortak açıklama

Ankara Barosu Başkanı Av. Hakan Canduran’a yönelik bu saldırı, 25 Mayıs 2018 Cuma günü Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) önünde çok sayıda avukatın katıldığı bir basın açıklaması ile protesto edildi ve olayın faili hakim hakkında HSK’ya şikayette de bulunuldu. Yaşanan olayla ilgili, 40 baronun ortak imzası ile kınama amaçlı bir açıklama da yapıldı. Açıklamada hakimden “yerini ve haddini sindirememiş” kişi olarak bahsedilirken “adalet dağıtmayı kaba kuvvet sanan zorbalık düzeni uzun ömürlü olamaz” denildi.

Ankara’da avukatların darp edilmesi ilk değil…

Aslında Ankara adliyelerinde hakimlerin avukatlara saldırıları, bu ayın başında da gündeme gelmişti. Nitekim 9 Mayıs 2018 günü bir avukat, bir talebiyle ilgili görüşmek istediği icra ceza mahkemesi hakimi tarafından zor kullanarak odadan çıkarılmış, bu sırada darp da edilmişti. Avukatın çantasını alıp yere fırlatan, devamında avukatı kolundan tutup zorla odadan çıkarmaya kalkan hakimi, yine kalem personeli engelleyebilmişti. Ankara Barosu Avukat Hakları Merkezi tarafından takibe alınan bu olayla ilgili, saldırıya uğrayan avukat darp raporu da aldı.

“Adam gibi araba kullanacaksın lan!”

Daha dün (26 Mayıs 2018 günü) kimi basın-yayın organlarında yer alan bir haber ise, bu seferde İstanbul’da bir avukatın yine hakimlerin saldırısına uğradığını dile getiriyordu. Habere göre; özel aracı ile E-5 de seyir halinde olan bir avukat, çakarlı bir diğer araç tarafından takip edilip sıkıştırılmış, daha sonra yolu kesilerek durdurulmuş ve takip eden bu araçtan inen kişiler tarafından avukatın aracına saldırıda bulunularak, yumrukla aynası kırılmıştı. “Adam gibi araba kullanacaksın lan !” diyerek saldırıyı gerçekten iki kişinin ise, G.E ve M.T adlı hakimler olduğu öğrenilmişti. Bu arada hakimin koruması tarafından olayda silahla ateş de açılmış, nitekim olay yerinde 2 adet mermi kovanı bulundu.

 

toplumsalhukuk