Haftalık Gündem 9-15 Eylül

Çorlu Tren Kazası, Şerzan Kurt, Kadir Sakçi ve Barış Akademisyenleri davalarında büyütülen adalet talebi için bu kez Kocaeli’nde adalet nöbeti tutuldu. 

13 Eylül 2019 Cuma- Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin katledilişinin 193. haftası anma etkinliği Diyarbakır Adliyesi önünde gerçekleştirildi.

12 Eylül 2019 Perşembe- Cumhuriyet Gazetesi’nin eski çalışanları Musa Kart, Güray Öz, M. Kemal Güngör, Hakan Kara ve Önder Çelik, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin ‘cezalarının infazının durdurulması ve salıverilmeleri’ yönündeki kararı üzerine tahliye edildi.

12 Eylül 2019 Perşembe- Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Can Tombul’un bir yıldan fazla süredir Silivri hapishanesinde tutuklu olarak yargılandığı davanın duruşmasında tahliyesine karar verildi.

12 Eylül 2019 Perşembe- Sakarya’nın Hendek İlçesinde Kürtçe konuştuğu için öldürülen Kadri Sakçi ve oğlunun ağır yaralandığı davanın karar duruşması Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşma 31 Mayıs’a ertelendi.

12 Eylül 2019 Perşembe- Adalet Nöbeti birçok avukatın ve baro başkanının katılımı ile Kocaeli Adliyesi önünde tutuldu.

12 Eylül 2019 Perşembe- “Toplumsal cinsiyet eşitliği” ibaresi Resmi Gazetede yayınlanan yönetmelik değişikliğiyle MEB yönetmeliğinden çıkartıldı.

11-12 Eylül 2019- Salihli JES projesi için alınan “ÇED gerekli değildir” kararına karşı açılan iptal davasının duruşması öncesi Salihli Çevre Derneği’nin yaptığı açıklamaya ve ardından davanın duruşmasına Toplumsal Hukuk olarak katıldık. Aynı gün Salihli Hacıbektaşlı’da doğasına sahip çıktığı için işkenceye maruz kalan, anayasal hakları ihlal edilen, JES çalışmaları sırasında taşınmazlarında çatlaklar oluşan, mahalle halkının şikayet dilekçelerini direniş alanında hazırladık.

11 Eylül 2019 Çarşamba- 12.05.2010’da polis tarafından öldürülen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 2. Sınıf öğrencisi Şerzan Kurt’un Yargıtay’ın ikinci kez bozma kararı üzerine duruşması Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Katılan avukatlarının beyanlarına rağmen kararında direnmeyen mahkeme Sanık Gültekin Şahin’in neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçundan 12 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, cezasından haksız tahrik nedeniyle 1/4 indirim yapılarak 9 yıl ile cezalandırılmasına ve iyi hal indirimiyle neticeten 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Polisin yargılandığı bir dava bir kez daha cezasızlıkla sonuçlandı.

11 Eylül 2019 Çarşamba- Eğitim-Sen üyesi Hayrullah Narin akşam saatlerinde 06 MBC 32 plakalı siyah araçla kaçırılmaya çalışıldı.

10-13 Eylül 2019- Barış Akademisyenleri davaları Ankara, İzmir ve İstanbul’da devam etti. Davalarda beraat kararları verildi.

10-11 Eylül 2019- Çorlu Tren katliamı Davasının 2. Grup duruşmaları Çorlu Kültür Binasında görüldü. İlk gün sanıkların ve avukatlarının beyanlarının ardından ikinci günde katliamda yaşamını yitirenlerin yakınları ile yaralıların beyanları alındı. Duruşma 10 Aralık 2019 tarihine ertelendi.

10 Eylül 2019 Salı- Paris Barosu Yönetim Kurulu, uluslararası tehlike altındaki avukatları izleme kurulu üyesi olan Diyarbakır Barosunu’nun İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamalarıyla tehdit edilmesi üzerine Diyarbakır Barosu’na destek açıklaması yaptı: “Bu taciz derhal sona ermelidir”.   Soylu, 7 Eylül 2019 tarihinde şu ifadeleri kullanmıştı;” onlar (avukatlar) seslerini bir terör örgütüne paralel olarak duyurmaktan haz almaktadırlar (..) Onları gözlemliyorum ve yakından takip ediyorum. Diyarbakır Barosu, terör örgütü kendisine konuş dediğinde konuşmaktadır”.

9 Eylül 2019 Pazartesi- İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönderilen yazıyla Polikistik Over Sendromu olup kürtaj yaptıran 30-40 yaş arası kadınların tamamının ismi istendi. Kadın ve sağlık örgütleri bu fişlemeye tepkilerini dile getirdi. Tepkiler üzerine 12 Eylül günü ilgili yazı geri çekildi.

9-13 Eylül 2019- Kayyum protestoları ve protestolar sırasında hak ihlalleri hafta boyunca devam etti.