Haftalık gündem: 8-14 Nisan “Türkiyede Avukatlar ve Adil Yargılanma Hakkı Saldırı Altında”

9 Nisan 2019 Mersin Adliyesi

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün “Türkiyede Avukatlar ve Adil Yargılanma Hakkı Saldırı Altında” raporu 10 Nisan tarihinde yayınlandı. Aynı tarihte Lawyers for Lawyers Örgütü 2019 ödülünü mesleği nedeniyle soruşturulan ve mahkum edilen Av. Selçuk Kozağaçlı’ya vereceğini açıkladı. 24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü bu yıl ikinci kez Türkiye’ye ithaf edilmişti. Savunmaya yönelik saldırılar karşısında mücadele ve dayanışma büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftadan notlar…

13 Nisan 2019 – 28 Kasım 2015 tarihinde katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi adına kurulan Tahir Elçi Vakfı Diyarbakır’da açıldı. Kurucuları arasında Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi ve Kızı Nazenin Elçi’nin olduğu vakıfın danışma kurulunda insan hakları savunucuları, hukukçular, gazeteciler, sanatçı, yazarlar bulunuyor. Tahir Elçi Vakfı, insan hakları ve hukuk alanında çalışma yürütecek.

12 Nisan 2019 – İnsan Hakları Derneği “Hasta Mahpuslar Raporunu” basın açıklaması ile kamuoyuyla paylaştı:Bu Ülkenin Hapishanelerinde Binlerce Hasta ve Ölümün Sınırında İnsan Yatıyor!”.

12 Nisan 2019 – Van Barosu 11/04/2019 tarihinden geçerli 17/04/2019 tarihi de dahil olmak üzere (7) gün süre ile Van ili mülki sınırları içerisinde açık alanlarda düzenlenecek miting, yürüyüş, toplantı ve toplanmalar, basın açıklaması, oturma eylemi, stand açma vb. her türlü eylem ve etkinliklerin yasaklanmasına ilişkin kararına karşı Anayasa’nın 26. maddesinde düzenlenen İfade Özgürlüğü ile 34. maddesinde düzenlenen Toplantı ve Gösteri Yürüyüş Hakkı ve AİHS’nin 10 ve 11. maddelerinde düzenlenen İfade Özgürlüğü Hakkı ile Toplantı ve Örgütlenme Özgürlüklerini ihlal ettiği gerekçesiyle yürütmenin durdurulması istemli iptal davası açtı.

 

12 Nisan 2019 – Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin Katledilişinin 171. Haftası Anma Etkinliği Diyarbakır Adliyesi önünde gerçekleştirildi.

10 Nisan 2019 ­- Lawyers for Lawyers Örgütü 2019 ödülü bu sene, Av. Selçuk Kozağaçlı’ya verilecek.  Türkiye’den Ramazan Demir, Veysel Ok ve Ali Yıldız da kısa listeye giren adaylar arasındaydı. Ödül töreni 23 Mayıs 2019 Perşembe günü Amsterdam’da gerçekleştirilecek.

10 Nisan 2019 – İnsan Hakları İzleme Örgütü “Türkiyede Avukatlar ve Adil Yargılanma Hakkı Saldırı Altında” raporunu yayınladı. Rapor katledilen Tahir Elçi’nin anısına adandı. Raporun tamamına erişmek için tıklayınız.

9 Nisan 2019 – Mersin’de ÖHD ve İHD üyesi avukatların tecride karşı Mersin Adliyesi önüne yapmak istediği açıklama “savcılık talimatı var” denilerek polislerce engellendi. Bunun üzerine avukatlar adliye bahçesinde oturma eylemi yaparak durumu protesto etti. Eylem sırasında konuşan Avukat Mehmet Altundaş, yapmak istedikleri açıklamalarının engellenmesine şu sözlerle tepki gösterdi: “Avukatlar olarak açlık grevlerine karşı, insanlar ölmesin diye açıklama yapmak istedik. Eğer buna izin vermeyecekseniz; adliyenin dışında açıklama yapmak istemiyoruz. Avukatız, bizim yerimiz adliye.”

9-11 Nisan – Barış akademisyenlerinin yargılamalarına İstanbul Çağlayan Adliyesinde devam edildi.

 

 

 

toplumsalhukuk