Haftalık Gündem 3-9 Haziran: İş cinayetleri, işkence ve katliamların son bulması için cezasızlık politikalarına son verilsin!

Şanlıurfa Barosu’nun “Halfeti Olayları İşkence Raporu”nu açıklanmasıyla başlayan haftada, 4 mülteci işçi Çayırova’da yangında katledildi. Çorlu Tren Katliamı ailelerinin adalet nöbeti Lüleburgaz’da devam etti…

Her biri farklı mücadele alanları olarak görülse de, 5 Haziran HDP’nin Diyarbakır Mitinginde gerçekleşen Katliam, Çorlu Tren Katliamı, iş cinayetleri ve işkence karşısında yükselen talepler ortaklaşıyor: Adalet için cezasızlık politikalarına son verilsin, sorumlu kamu görevlileri yargılansın. 

9 Haziran 2019 Pazar- Çorlu Tren Katliamında hayatını kaybedenlerin aileleri ve yaralananların sorumluları aklayan yargı kararlarına karşı tüm sorumlular yargılanması talebiyle başlattıkları adalet nöbeti bu hafta 12.00-14.00 saatleri arasında Lüleburgaz Kongre Merkezi’ndeydi.

7 Haziran 2019 Cuma- Diyarbakır Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu, 10 Haziran 2019 tarihinde Ilısu Barajı’nda su tutulmaya başlanacağına dair kamuoyuna yapılan açıklamalar üzerine yayınladığı açıklamada, yetkililere açıkça çağrıda bulunarak; bu bölgede ne Haziran ayında ne de sonrasında su tutulmaması ve Ilısu Baraj Projesinin durdurulması gerektiğini belirtti. Açıklama için tıklayınız:  diyarbakır barosu hasankeyf açıklama

6 Haziran 2019 Perşembe- Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde bulunan Akpınar Tekstil fabrikasında meydana gelen yangında yabancı uyruklu 4 işçi hayatını kaybetti. Ölenlerin sayısının 4 ten fazla olduğuna dair açıklamalar da var. Kısa bir süre önce, 17 Ocak 2019’da Ankara’da 5 mülteci işçi iş cinayetinde katledilmişti. Yargının, iş cinayeti davalarında, kamunun sorumluluğunu yok sayan tutumu iş cinayetlerinin artarak devam etmesinin önemli bir gerekçesi olarak karşımıza çıkıyor.

5 Haziran 2019 Çarşamba- 5 Haziran Dünya Çevre Gününde daha önce İzmir ve Antalya’da çevre ve kent hukuku çalıştaylarında bir araya gelmiş Barolar, çalıştaylarda anılan tehlikelere dikkat çekmek üzere bir açıklama yayınladı.

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Artvin, Balıkesir, Burdur, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Mersin, Muğla, Kırklareli, Kocaeli, Ordu, Sakarya, Siirt, Şırnak, Tekirdağ, Trabzon, Tunceli, Van, Yalova baroları tarafından yayınlanan açıklamada;

“Çevre ve kentleşme politikalarımızı yeniden gözden geçirmeli, ekolojik, yenilenebilir ve verimli enerjiyi öne alan bir anlayışla, toprağımızı, havamızı ve suyumuzu daha iyi korumalıyız. Yoksa içine girdiğimiz küresel iklim krizinden başarıyla çıkacağımız söylenemez.” İfadelerine yer verildi.

5 Haziran 2019 Çarşamba- 5 Haziran Diyarbakır Katliamının yıldönümünde Diyarbakır İstasyon Meydanında anma etkinliği gerçekleştirildi.

3 Haziran 2019 Pazartesi- Şanlıurfa Barosu İnsan hakları Merkezi’nin Halfeti Olayları İşkence Raporu Kamuoyu ile paylaşıldı. Raporda Şanlıurfa Barosu’na işkence iddiaları ile ilgili yapılan başvurular, oluşturulan heyetin gözlemleri ve çözüm önerilerine yer verildi. Rapora ulaşmak için tıklayınız. 

toplumsalhukuk