Haftalık Gündem: 28 Ekim-3 Kasım

Hapishanelerde yasanan hak ihlalleri raporları, mültecilere yönelik hak ihlalleri raporu ile yoksulluk nafakası raporunun yayınladığı haftada Suruç Katliamı davasında adalet arayışı devam etti.

2 Kasım 2019 Cumartesi – Kadın Savunma Ağı tarafından Gaziantep’te düzenlenen etkinliğe toplumsalhukuk olarak katılım sağladık.  Etkinlikte İstanbul Sözleşmesini, 6284 sayılı yasayı, haklarımızı ve kadın dayanışmasını konuştuk.

https://twitter.com/toplumsal_hukuk/status/1190717415652495362?s=20

1 Kasım 2019 Cuma – Suruç Katliamı Davası Hilvan Cezaevi Kampüsü duruşma salonunda görüldü. Ahmet Davutoğlu’nun tanık olarak dinlenilmesi talebi reddedildi. Duruşma 31 Ocak 2020 tarihine ertelendi.

1 Kasım 2019 Cuma – Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin katledilişinin 200. Haftası anma etkinliği Diyarbakır Adliyesi önünde gerçekleştirildi.

1 Kasım 2019 Cuma – İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi ve Birlikte Yaşamak İstiyoruz “Sınır Dışılar ve Mültecilere Yönelik Hak İhlalleri Raporu”nu basınla paylaştı.

31 Ekim 2019 Perşembe – Kadın Dayanışma Vakfı  “Kadınların, Kadına Yönelik Şiddet ve Ayrımcılık Alanında Mevcut Destek Hizmetleri Hakkında Bilgi Alma ve Bu Hizmetlere Erişme Haklarının Güçlendirilmesi” Projesi kapsamında “Yoksulluk Nafakası Araştırması”nın sonuçlarını içeren raporunu düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı

Kadın Dayanışma Vakfı’nın yoksulluk nafakası ile ilgili yaptığı araştırmanın sonucuna göre nafakaların yalnızca yüzde 20,7’si ödeniyor. Araştırma verileri boşanmalardaki asıl sorunun kadına yönelik şiddet olgusu, nafaka konusunda asıl sorunun ise mahkemeler tarafından hükmedilen meblağların azlığı ve tahsil kabiliyetinden yoksunluğu olduğunu ortaya koyuyor.

30 Ekim 2019 Çarşamba – Eskişehir Barosu’na kayıtlı Av. Heval Yıldız Karasu’nun bürosuna av tüfeği ile saldırıda bulunan faillerin yargılandığı davanın ilk duruşması Eskişehir 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada, görevsizlik, duruşmanın segbis kaydına alınması, daha geniş bir salona alınması, sanıkların teker teker sorgulanması taleplerinin gerekçesiz ve ihsası rey oluşturacak ifadelerle reddedilmesi üzerine hakim reddedildi. Hakimin reddi talebinin incelenmesi için duruşmanın ertelenmesine karar verildi.

28 Ekim 2019 Pazartesi – İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Temmuz-Ağustos-Eylül 2019 Marmara Bölgesi Hapishanelerinde Yaşanan Hak İhlalleri Raporunu açıkladı

https://www.ihd.org.tr/temmuz-agustos-eylul-2019-marmara-bolgesi-hapishanelerinde-yasanan-hak-ihlalleri-raporu/