Haftalık Gündem 27 Mayıs-2 Haziran: İşkence Gölgesinde Yargı Reformu Strateji Belgesi

Ankara ve Halfeti Emniyetlerindeki işkence iddialarına ilişkin gözlem raporlarının yayınlandığı, açlık grevini sonlandıran tutuklu ve hükümlülerinin tedavilerinde sorunların yaşandığı, avukatın etek boyunun ölçüsünü almaya kalkan hakimin adaletin ölçüsünü gösterdiği bu hafta “Yargı reformu strateji belgesi” açıklandı. 

2 Haziran 2019 Pazar- Çorlu Tren katliamı Aileleri adalet için Tekirdağ Tekira AVM önündeydi.

31 Mayıs 2019 Cuma- Özgürlükçü Hukukçular Derneği 18 Mayıs günü Urfa’nın Halfeti ilçesinde meydana gelen olayların akabinde gözaltına alınan köylülere yapılan işkenceye ilişkin heyetlerinin yaptığı gözlemler üzerine Kamu Denetçiliği’ne başvuru yaptı. Başvuruda 2016’dan bugüne işkence merkezi haline geldiği belirtilen Urfa TEM Şube’ye ilişkin gerekli girişimlerde bulunulması talep edildi.

31 Mayıs 2019 Cuma- Halfeti’de yaşanan toplu gözaltı ve işkence olayıyla ilgili yerinde incelemelerde bulunan ÇHD heyeti gözlemlerini bir açıklama ile paylaştı. 

31 Mayıs 2019 Cuma- Barış anneleri açlık grevi sonrası hapishanelerde tedavileri yapılmayan çocuklarının tedavilerinin yapılması için İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde ÖHD’li avukatların da katılımıyla açıklama yaptı.

31 Mayıs 2019 Cuma- Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin Katledilişinin 178. Haftası Anma Etkinliği gerçekleştirildi.

31 Mayıs 2019 Cuma- İzmir Barosu’nun başlatmış olduğu “Demokrasi Nöbeti” Emek ve Demokrasi Güçleri’nin de katılımı ile Gezi’nin yıldönümünde bu kez Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleştirildi.
Demokrasi Nöbetinin ardından Bulutsuzluk Özlemi konseri gerçekleşti.

31 Mayıs 209 Cuma- ÇHD Kadın Komisyonu tacizci Hakim hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu metni için tıklayınız. hakim_mini_etek_taciz çhd suç duyurusu

31 Mayıs 2019 Cuma- Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi’nin Ankara Barosu Eğitim Merkezinde yapılması planlanan “Türkiye’den LGBTİQ+ Kısa Filmler Seçkisi” etkinliğini yasaklayan Valilik kararı, baro tarafından açılan dava sonucunda Ankara 13. İdare Mahkemesince iptal edildi.

Ankara 13. İdare Mahkemesi’nin 07/05/2019 gün, 2018/1279 E. ve 2019/1205 K. sayılı iptal kararı için tıklayınız.

Yasaklama kararı ABEM önünde protesto edilmişti.

30 Mayıs 2019 Perşembe- Çorlu Tren Katliamında yaşamını yitirenlerin aileleri ve yaralananlar, ÇHD İstanbul Şubesi’nin katılımıyla Anadolu Adliyesinde, katliam dosyasında gerçeğe aykırı ve katliamdan sorumluluğu olanları saklamaya yönelik rapor hazırlayan bilirkişiler hakkında suç duyurusunda bulunuldu ve basın açıklaması yaptı.

30 Mayıs 2019 Perşembe- Halfeti’de yaşanan işkenceyi araştırmak için ÇHD, İHD, Urfa Barosu, Antep Barosu ve Hak İnisiyatifi Derneği, çatışmanın yaşandığı Dergili Mahallesi’nde incelemelerde bulundu.

30 Mayıs 2019 Perşembe- Yargı Reformu Strateji Belgesi açıklandı. Belge iktidarın krizini ve çözümsüzlüğünü yansıtıyor.

29 Mayıs 2019 Çarşamba- Duruşmada avukatın etek boyunu ölçmeye kalkarak tacizde bulunan İstanbul Anadolu 2. İş Mahkemesi Hakimi Mehmet Yoylu tepkiler üzerine duruşma salonunu terk etmek zorunda kalırken yine HSK soruşturma süresince hakimin açığa alınmasına karar verdi. Tüm gelişmeler için tıklayınız.

29 Mayıs 2019 Çarşamba- Gaziantep Barosu İnsan Hakları Merkezi’nin Halfeti’deki işkence olayıyla ilgili raporu kamuoyu ile paylaşıldı. Rapor için tıklayınız.

28 Mayıs 2019 Salı- Urfa’nın Halfeti ilçesine bağlı Dergili köyünde yaşanan işkence olaylarının araştırılması için Halkların Demokratik Partisi (HDP), Urfa Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş imzasıyla sunulan araştırma önergesi oy çokluğuyla reddedildi.

28 Mayıs 2019 Salı- Ankara Barosu’nun İşkence Raporu kamuoyu ile paylaşıldı. 26 Mayıs 2019 günü kamuoyuna ve basına yansıyan Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlar Soruşturma Bürosundaki işkence iddialarına ilişkin Ankara Barosu Avukat Hakları Merkezi, Cezaevi Kurulu ve İnsan Hakları Merkezi tarafından yapılan görüşme incelemelere ilişkin rapor yayınlandı. Raporda anlatımların bir bütün olarak değerlendirildiğinde, kişilerin darp, cebir izi bırakılmayacak şekilde işkence ve kötü muameleye maruz kaldıklarını doğruladığı belirtiliyor. Raporun tamamını okumak için tıklayınız.

28 Mayıs 2019 Salı- Kızltepe Jitem davasında düşme ve beraat talebi: Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 1992-1996 yılları arasında 22 kişinin yasadışı keyfi infaz edilmesi veya zorla kaybedilmesine ilişkin emekli Albay Hasan Atilla Uğur, dönemin Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu, Jandarma Komando Bölük Komutanı Ahmet Boncuk, Başçavuş Ünal Alkan ve köy korucuları Abdurrahman Kurğa, Mehmet Emin Kurğa, Ramazan Çetin, Mehmet Salih Kılınçaslan ile İsmet Kandemir hakkında “silahlı örgüt kurmak veya yönetmek, silahlı örgüte üye olmak ve tasarlayarak öldürmek” suçlarından 2014 yılında dava açılan ve henüz başlamadan güvenlik gerekçesiyle Ankara’ya nakledilen davanın 17. duruşması Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada savcılık mütalaasını açıkladı. Mütalaada 8 maktul yönünden sanıklar hakkında tasarlayarak insan öldürme suçundan açılan davanın 20 yıllık zamanaşımı süresinin dolduğu gerekçesiyle düşürülmesi talep edilirken, bazı sanıklar yönünden silahlı terör örgütü kurma, yönetme ve üye olma suçlarından da zamanaşımı süresinin dolduğu kaydedildi. Hatipoğlu ve Uğur hakkında da terör örgütü kurma ve yönetme suçundan, sanıkların eylemleri gerçekleştirdiğinin sabit olmadığı gerekçesiyle beraatı istenen mütalaada, zamanaşımı süresi dışında kalan 8 cinayet için ise yine dosya kapsamında suçun sabit olmaması nedeniyle beraat istendi. Duruşma 9 Eylül’e ertelendi.

28 Mayıs 2019 Salı- İzmir Barosu üyesi Av. Vildan Yalçın’ın CMK müdafi olarak görevlendirildiği şüphelinin sorgusu için bulunduğu İzmir Sulh Ceza Hakimliği koridorunda, polis tarafından başka bir şüpheliye ters kelepçe yapıldığını görmesi üzerine, neden ters kelepçe yapıldığını, kaçma şüphesi olup olmadığını sorması ve ilgili polis memuruna ters kelepçenin insan haklarına aykırı olduğunu hatırlatması üzerine yaşanan tartışma nedeni ile Yalçın hakkında “görevi yaptırmamak için direnme” suçundan açılan davanın duruşması görüldü. Av. Vildan Yalçın hakkında “beraat” kararı verildi.

27 Mayıs 2019 Pazartesi- Cumartesi Annelerinin Galatasaray’a çıkışının 24.Yılında yine kayıplarımızın fotoğrafları ve karanfillerimizle Galatasaray’daydık.

27-31 Mayıs 2019- İstanbul Barosu’nun Demokrasi Nöbeti hukuk örgütlerinin, emek ve meslek örgütlerinin katılımlarıyla devam etti.

Nöbet haberleri için tıklayınız.

toplumsalhukuk