Haftalık Gündem: 24-30 Haziran Eşitlik, Özgürlük, Barış Kazanacak

Her Şey Çok Güzel Olacak diyerek başladığımız hafta, yasaklara rağmen Taksim’in gökkuşağı renklerine boyanmasıyla son buldu. Suruç için, Tahir Elçi için, Çorlu için, 3. Havalimanı işçileri için, kaybedilenler için adalet talebi büyümeye devam ederken biliyoruz ki bu kanlı iktidar tarihin çöplüğüne karışacak. Eşitlik, özgürlük, barış kazanacak!

30 Haziran 2019 Pazar-  İstanbul Onur Yürüyüşü yasaklara rağmen Taksim’deydi. Mis Sokakta toplanıldı. “LGBTİ+ düşmanlığının bir devlet politikası haline getirildiği, Onur Yürüyüşleri’nin ülkenin dört bir yanında yasaklandığı ve polis saldırılarına uğradığı belirtilen basın açıklamasında “LGBTİ+’lar bu toplumun kendisidir. Bizleri hedef gösterenler ise tarihin çöplüğüne karışacak bir avuç güç sevdalısıdır. Biz kazanacağız, siz kaybedeceksiniz!” denildi.  #HerYürüyüşümüzOnurYürüyüşüdür diyerek sokaklarda devam eden kutlamalara polis ara sokaklarda saldırdı.

30 Haziran 2019 Pazar- Çorlu Tren Katliamı Aileleri adalet için Muratlı İstasyonunda nöbetteydi. Aileler Muratlı’da trenin önün keserek 15 dakika adalet taleplerini anlattı. Ardından tren içindeki yolculara seslendiler.

28 Haziran 2019 Cuma- Diyarbakır Barosu İnsan Hakları Merkezi’nin “Diyarbakır Geneli 2019 Yılı İlk 4 Aylık Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Raporu” basına sunuldu.

28 Haziran 2019 Cuma- Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin katledilişinin 182. Hafta anma ekinliği gerçekleştirildi.

28 Haziran 2019 Cuma- Suruç Katliamını anlatan Gitmek belgeselinin gösterimi İstanbul Valiliği tarafından yasaklandı. Basın açıklaması ile protesto edildi.

27 Haziran 2019 Perşembe- Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi’ne Mustafa Yılmaz’ın 19.02.2019’da siyah renkli transporter marka araca bindirilerek kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldığı iddiası ile yapılan başvuru üzerine Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi tarafından düzenlenen izleme raporu kamuoyu ile paylaşıldı.

27 Haziran 2019 Perşembe- Çağlayan Adliyesi’nde yapılan basın açıklaması sırasında meslektaşımız Zeycan Balcı’yı tekmeleyerek belini kıran polislerden biri hakkında açılan davanın ilk duruşması, bugün saat 9:30 da İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

27 Haziran 2019 Perşembe– Katalan Avukatlar Birliği ve Barselona Barosu tarafından, bu yıl Türkiyeli Avukatlar’a ithafen verilen İnsan Hakları Ödülü’nü, ÇHD adına Uluslararası İlişkiler Komisyonu üyesi Av. Ümit Büyükdağ aldı.

26 Haziran 2019 Çarşamba- 26 Haziran İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma Gününde İnsan Hakları örgütleri ve Barolar İşkencesiz Bir Dünya Mümkün dedi.

26 Haziran 2019 Çarşamba- Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi ve Özgürlük için Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi Halkın Hukuk Bürosu avukatlarına yönelik saldırılara ilişkin basın toplantısı düzenledi.

26 Haziran 2019 Çarşamba- 3. Havalimanı işçi direnişini davasının 3. Duruşması yemekhane bozması salondan sonra işçilerin “isyan ettiği işçi servislerini andıran nefes almanın bile zor olduğu küçük bir salonda” görüldü. Duruşma 27 Kasım’a ertelendi.

25 Haziran 2019 Salı- Halkın Hukuku Bürosu avukatlarından Av. Ebru Timtik, Av. Ayşegül Çağatay, Av. Nadide Özdemir ve Av. Görkem Ağdede hakkında tutuklama kararı verildi.

24 Haziran 2019 Pazartesi- Mersin Barosu’na kayıtlı Avukat Muhteşem Tekin Turhan, Mersin’in Erdemli ilçesinde görevini yaparken uğradığı bıçaklı saldırı sonucu yaralandı.

24-25 Haziran 2019- Gezi Direnişi’nden 6 yıl sonra aralarında Osman Kavala, Can Dündar, Ayşe Mücella Yapıcı ve Memet Ali Alabora’nın da bulunduğu 16 sanık hakkında açılan davanın ilk grup duruşması Silivri’de görüldü. Tutuklu sanıklardan Yiğit Aksakoğlu’nun adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verilirken Osman Kavala hakkında tutuk devam kararı verildi. Duruşma 18 Temmuz tarihine ertelendi.

24-28 Haziran 2019- Barış Akademisyenlerinin yargılamalarına Ankara ve İstanbul’da devam edildi.

toplumsalhukuk