Haftalık Gündem 22-31 Temmuz: Barış ve Kardeşlik Kazanacak

Suriyeli göçmelere yönelik ayrımcı ve ırkçı açıklamalarla ilgili insan hakları örgütleri, hukuk örgütleri ve barolar peş peşe açıklamalar yaparken mülteci haklarının savunulmasının önümüzdeki sürecin temel mücadele gündemlerinden biri olması gerektiği bir kez daha görünür oldu. Barış akademisyenlerinin amfilerden adliye koridorlarına devam eden mücadelesi sonucu, Temmuz’un son haftası, Anayasa Mahkemesi Barış Akademisyenleri ile ilgili hak ihlali kararı verdi. Karar Anayasa Mahkemesinin iktidara bağımlı yapısını, 3,5 yıldır devam eden barış akademisyenleri yargılamalarının siyasi yapısını bir kez daha tüm çıplaklığıyla görünür kıldı. Demiştik: Adli tatil başladı adalet mücadelesi devam ediyor. 

31.07.2019 Çarşamba- Diyarbakır’dan Ordu’ya giderken yaşanan kazada yaralanan 25 mevsimlik işçinin durumuna dikkat çeken Diyarbakır/Amed İSİG Meclisi, yetkilileri sorumluluk almaya çağırdı: Mevsimlik tarım işçilerinin iş kazaları ve iş cinayetleri kaderimiz değildir. Basın açıklaması için tıklayınız.

31.07.2019 Çarşamba- 2019 yılı Şubat ayında farklı günlerde zorla kaçırılan Salim Zeybek, , Erkan Irmak, Yasin Ugan, Özgür Kaya’nın rutin kontrollerde gözaltına alındıkları bilgisinin ardından İHD, TİHV, ATO ve Hak İnisiyatifi konuyla ilgili bir basın açıklaması yaptı: Zorla Kaçırmalara Son Verilsin, Etkili Soruşturma Açılsın. Basın açıklaması için tıklayınız.

30.07.2019 Salı- İç Anadolu Bölgesi Hapishanelerinde yaşanan hak ihlalleri İHD Ankara Şube Hapishaneler Komisyonu tarafından rapor haline getirildi. kamuoyu ile paylaşıldı. Rapor için tıklayınız.

30.07.2019 Salı- İHD Diyarbakır Şubesi tarafından hazırlanan ve bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıklanan “2019 Yılı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi İnsan Hakları İhlalleri Raporu”na göre, yılın ilk 6 ayında yaşam hakkı, işkence ve kötü muamele, hapishanelerdeki ihlaller, toplanma ve gösteri hakkına yönelik yasaklar ve müdahaleler, düşünce ve ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü öne çıkan ihlal konuları oldu. Rapor ve basın açıklaması için tıklayınız.

30.07.2019 Salı- TÜBAKKOM Nafaka Çalıştayı Sonuç Bildirgesi yayınlandı: Nafaka Hakkına Müdahale Ayrımcıdır, Türkiye Şartlarında CEDAW Ve İstanbul Sözleşmesine Aykırıdır. Sonuç bildirgesi için tıklayınız.

30.07.2019 Salı-Barış bildirisi imzacısı Doç. Dr. Tuna Altınel’in tutuklu yargılandığı davanın Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmasında Altınel’in tahliyesine karar verildi. Dava 19 Ekim’e erteledi.

30.07.2019 Salı- “Hayata Dönüş” Katliamında, Bayrampaşa Hapishane Katliamının sorumlularını aklamak için elinden geleni yapan Savcı Ali İhsan Demirel hakkındaki ceza kararı Yargıtay tarafından bozuldu. Çağdaş Hukukçular Derneği: Davanın takipçisi olacağız. Adaletin yerine gelmesi için mücadeleye devam edeceğiz!

 

30.07.2019 Salı- Çorlu Savcılığı Çorlu Tren Katliamı duruşma salonunda görüntü çektiği suçlamasıyla Avukat Selvi Yüzbaşıoğlu’nun ardından TİP yöneticisi Birtan Altan ve gazeteci Rıfat Doğan hakkında da soruşturma başlattı.

30.07.2019 Salı- Anayasa Mahkemesi Barış Akademisyenleri ile ilgili kararının gerekçesini açıkladı. Karar için tıklayınız.

29.07.2019 Pazartesi- İstanbul Sultanbeyli’de bir fabrikaya hacze giden alacaklı firma Avukatı Yunus Eryılmaz ile icra memuru saldırıya uğradıklarını belirterek  şikayetçi oldu.

29.07.2019 Pazartesi-Mersin Barosu’na kayıtlı Av. Bilal Kömürcü, Mersin Adliyesi Sulh Ceza Hâkimliğinde duruşma salonunda görevi sırasında, hâkim koruması tarafından fiziksel saldırıya uğrayarak darp edildi. Mersin Barosu Av. Kömürcü’yü darp eden koruma polisinden şikayetçi oldu.

29.07.2019 Pazartesi-Özgürlükçü Hukukçular Derneği Kadın Komisyonu İstanbul Sözleşmesinin İmzalanmasının 5. Yıldönümü yaklaşırken bir açıklama yayınladı:  İstanbul Sözleşmesinin 5. Yıl dönümü yaklaşırken kadın hakları ve özgürlükleri mücadelemize ve İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkıyor, sözleşmeye yönelik kadın düşmanı sistematik saldırılara karşı her türlü hak ve hukuk mücadelesini vereceğimizi tekrar ediyoruz.

26.07.2019 Cuma- Diyarbakır Baro Başkanı Av. Tahir Elçi’nin katledilişinin 186. haftası anması yapıldı. “Ne Tahir Başkanın düşünden vazgeçeceğiz, ne de katillerinin peşini bırakacağız” dedi.

26.07.2019 Cuma- Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzaladıkları için cezalandırılan akademisyenlerin, ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğine karar verdi. Hak İhlali kararı 8′ e karşı 8 oyla alındı; Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan ihlal yönündeki oyu iki sayıldı.

26.07.2019 Cuma- İstanbul’da, açlık grevindeki tutuklu avukatlara destek için Şubat ayında Beşiktaş’ta dilek feneri uçurmak isteyen ÇHD üye ve yöneticisi 7 avukat hakkında iddianame hazırlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede 7 avukat hakkında, ‘görevi yaptırmamak için direnme, görevi yaptırmamak için direnme, kanuna aykırı toplanma ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama’ suçlamaları yöneltiliyor.

25.07.2019 Perşembe- Özgürlükçü Hukukçular Derneği İstanbul Valiliği’nin 22.07.2019 tarihli Düzensiz Göçle Mücadeleye İlişkin açıklamasıyla ilgili basın açıklaması yayınladı.

24.07.2019 Çarşamba-İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi: Sığınma hakkı temel bir insan hakkıdır! Yabancılara yönelik sınır dışı etme uygulamasını derhal durdurun !

22.07.2019 Pazartesi- Çağdaş Hukukçular Derneği Suriyeli göçmenlere uygulanan insanlık dışı uygulamalar ile ilgili basın açıklaması yayınladı: “Suriyeli Göçmenlere Uygulanan İnsanlık Dışı Uygulamaya Son Verin”. Açıklama için tıklayınız.

toplumsalhukuk