Haftalık Gündem: 21-27 Ekim

İşçi yürüyüşlerinin engellenmeye çalışıldığı, ekoloji mitinginin yasaklandığı, kayyum yasaklarının devam ettiği hafta boyunca bu yasaklamaların halkların haklı taleplerini bastıramayacağını gösteren isyan dalgası dünyanın dört bir yanında devam etti. Kısa bir aranın ardından geçen hafta neler yaşandığına bakacak olursak: 

26 Ekim 2019 Cumartesi – Ankara Valiliği Cumartesi günü yapılacak olan ekoloji mitingini de keyfi şekilde yasakladı. Ekoloji Birliği tarafından yapılacak olan ‘İklim krizi ve ekolojik krize dur diyoruz’ mitingi için çevre ve yaşam hakkı savunucuları memleketin dört bir tarafından Ankara’ya gelmeye hazırlanırken son gün koyulan yasağı protesto etmek üzere basın toplantısı yapıldı.

26 Ekim 2019 Cumartesi – ÖHD Amed Şubesi 1. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi.

https://twitter.com/ohdamed/status/1188110428385304581?s=20

25 Ekim 2019 Cuma –  Karakolda maruz kaldığı işkencenin ardından yaşamına son veren Onur Yaser Can’ın gözaltı tutanaklarında sahtecilik yapıldığı gerekçesiyle polisler açılan davanın 16. duruşması İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık polisler Soner Gündoğdu ve Salih Bahar’a evrakta sahtecilikten 3’er yıl 4’er ay, resmi belgeyi yok etmekten 3’er yıl 1’er ay hapis cezası verildi.

25 Ekim 2019 Cuma – İstanbul’una ardından diğer illerde tutulmaya devam eden Adalet Nöbeti Artvin’deydi.

25 Ekim 2019 Cuma – Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin katledilişinin 199. haftası anma etkinliği Diyarbakır Adliyesi önünde gerçekleştirildi.

25 Ekim 2019 Cuma – Ankara 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan Yasin Ugan davasında duruşmanın kapalı yapılması kararı alındı. Davaya gözlemci olarak katılmak isteyen İHD Ankara Şubesi konu ile ilgili yazılı basın açıklaması yaptı.

 

24 Ekim 2019  Perşembe- Ankara’da yaklaşık 8 aydır kayıp olan ve karakolda bulunan Mustafa Yılmaz’ın eşi Sümeyye Yılmaz İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi’nde basın açıklaması yaptı. Açıklamada eşinin 20-25 kilo kaybettiğini, ‘saklandım’ dediğini ve ısrarla avukat istemediğini belirten Sümeyye Yılmaz, “Ben ‘Eşin istemiyor’ denilerek susturuluyorum. Eşimin, avukatımı sadece birkaç dakika dahi görmesine fırsat verilmiyor” dedi.

24 Ekim 2019 Perşembe – Diyarbakır Barosun “Diyarbakır Geneli 19/08/2019-24/08/2019 Tarihleri Arasında Yaşanan Seçme-Seçilme Hakkı, Toplantı Gösteri Yürüyüşü Hakkı Ve İfade Hürriyeti İhlal Raporu” yayınladı. Rapor için tıklayınız.

24 Ekim 2019 Perşembe – Bursa’da, Osmangazi Belediyesi ile eski bir çalışanı arasındaki iş davası kapsamında zorunlu arabuluculuk görüşmesi için bir arabulucu meslektaşının ofisine giden işveren belediyeyi temsilen taraf vekili Avukat İlknur Nazlı Gökyıldız, belediyenin eski çalışanı S.Y. tarafından silahlı saldırıya uğradı ve falçata ile rehin alındı. Polislerce gözaltına alınan saldırgan, çıkarıldığı mahkemece “Silahla hürriyeti tahdit ve kamu görevini yaptırmamak, görevli memura mukavemet” suçlamasıyla tutuklandı.

Bursa barosunun açıklaması için tıklayınız.

24 Ekim 2019 Perşembe – “Kaçırılanların davaları da kaçırılıyor”: Temmuz ayında ailelerine Ankara Terörle Mücadele Şubesi’nde oldukları söylenen ve altı ayın sonunda haber alınan Salim Zeybek, Özgür Kaya, Erkan Irmak ve Mikail Ugan hakkında açılan davalarına, bu gözaltıların ardından kurulan Ankara 34’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından bakılıyor. Kaçırılanlardan Özgür Kaya’nın yargılandığı davanın ilk duruşması Ankara Adliyesi’nde, 34’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Kaya’nın ailesiyle birlikte tüm girişimlerine rağmen duruşma salonunun yeri konusunda bilgi verilmediğini ve duruşma salonuna alınmadıklarını belirten CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Kaçırılan kişinin davası da kaçırıldı” dedi.

toplumsalhukuk