Haftalık Gündem(20-26 Mayıs): İnsanlık Onuru İşkenceyi Yenecek!

Halfeti’de 18 Mayıs’ta gözaltına alınanlara işkence yapılması hafta boyunca insan hakları savunucularının gündemindeydi. Yine bu hafta 15 Temmuz sonrası yeniden yaşanmaya başlayan kaçırılma vakıalarından dördüne ilişkin başvuru üzerine Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi kaçırılma vakıalarını takip kararı alırken, Diyarbakır Cezaevi Katliam davasında zaman aşımı nedeniyle düşme kararı verildi. 

26 Mayıs 2019 Pazar- Tecridin kaldırılması talebiyle DTK eş başkanı ve Hakkari milletvekili Leyla Güven’in 8 Kasım 2018’de başlattığı ve 16 Aralık 2018’de Türkiye’de ki hapishanelerde devam ettirilen, 1 Mart 2019 günü tespit edilebildiği kadarı ile 90 hapishanede 3065 mahpus tarafından sürdürülen, 30 Nisan ve 10 Mayıs tarihlerinde 30 mahpus tarafından ölünceye kadar sürdürüleceği açıklanan açlık grevleri 26 Mayıs 2019 itibariyle sonlandırıldı.

26 Mayıs 2019 Pazar-Çorlu Tren Katliamında yaşamını yitirenlerin aileleri ve yaralananlar adalet talebiyle Çerkezköy’de buluştu.

26 Mayıs 2019 Pazar-Çağdaş Hukukçular Derneği Halfeti ile ilgili basın açıklaması yayınladı: “İşkence İnsanlık Suçudur. Urfa’da Yaşanan İşkenceye Sessiz Kalmayalım.”Okumak için tıklayınız: çhd halfeti açıklama

25 Mayıs 2019 Cumartesi-Şanlıurfa Barosu İnsan Hakları Merkezi Halfeti’de gözaltına alınanlara işkence yapılması ve hukuksal süreçle ilgili twitter adresinden bir açıklama yaptı.

24 Mayıs 2019 Cuma-Adalet Nöbeti Hatay’da. İstanbul’da başlayan ve sırasıyla Bursa, İzmir ve Ankara’da tutulan Adalet Nöbeti Hatay Barosu’nun ev sahipliğinde, Adana Baro Başkanı Veli Küçük, Ankara Barosu Yönetim Kurulu üyesi Av. Güzin Tanyeri, Antalya Baro Başkanı Av. Polat Balkan, Aydın Baro Başkanı Av. Gökhan Bozkurt, Bursa Barosu Başkan yardımcısı Av. Metin Öztosun, Diyarbakır Baro Başkanı Av. Cihan Aydın, Gaziantep Baro Başkanı Av. Bektaş Şarklı, İstanbul Baro Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu, İzmir Baro Başkanı Av. Özkan Yücel, Kocaeli Baro Başkanı Av. Bahar Gültekin Candemir, Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Osmaniye Baro Başkanı Av. İbrahim Halil Yavuzdoğan, Van Baro Başkan Yardımcısı Av. Hamza Çiftçi, Yalova Baro Başkanı Av. Fedayi Doğruyol, avukatlar ve Haziran isyanında katledilen Ali İsmail Korkmaz ve Ahmet Atakan’ın ailelerinin katılımı ile Hatay Adliyesi önünde gerçekleştirildi.

24 Mayıs 2019 Cuma-Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin Katledilişinin 177. Haftası Anma Etkinliği gerçekleştirildi.

24 Mayıs 2019 Cuma-İstanbul Barosu’nun da arasında yer aldığı meslek odaları, sendikalar ve kuruluşlar YSK’nin kararı ile ilgili ortak basın açıklaması yaptı: “Meslek odaları, sendikalar ve kuruluşlar olarak, hukuksuzluğun “yargı eliyle” meşrulaştırıldığı bir geçmişle mücadele ederken, bu anlayışın ve uygulamaların geleceğe de taşınmasına seyirci kalmayacağız! Bizim için 23 Haziran seçimi, sadece bir belediye başkanı seçimi değildir. Demokrasimiz, tarihin hiçbir evresinde olmadığı kadar ciddi bir tehdit altındadır! Bu yüzden, meslek odaları, sendikalar ve kuruluşlar olarak 23 Haziran’a kadar DEMOKRASİDEN YANA NÖBETTEYİZ!”

24 Mayıs 2019 Cuma-Halfeti’deki işkence iddiaları karşısında Özgürlük için Hukukçular Derneği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı ortak bir açıklama yayınladı. Okumak için tıklayınız:

işkence açıklama 1

işkence açıklama 2

24 Mayıs 2019 Cuma- Evliliği boyunca kocasının sistematik ve çoklu şiddetine uğrayan ve yaşamını savunan Name Öztürk’in davasında Mahkeme meşru müdafaa itirazını kabul etmedi. Bölge Adliye Mahkemesi Name Öztürk’e verilen cezayı fazla bularak “haksız tahrik” indiriminin daha fazla verilmesine karar verdi. Heyet, yerel mahkemesinin verdiği 12 yıl 6 aylık cezayı bozarak, 10 yıl ceza verdi.

23 Mayıs 2019 Perşembe- Yargıtay 1. Ceza Dairesi oy çokluğu ile aldığı kararda Nevin Yıldırım hakkındaki müebbet hapis cezasını onadı. Erkeklere yaygın bir şekilde uygulanan tahrik indirimi ve iyi hal indirimi Nevin’e uygulanmamıştır. Nevin için adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz.

23 Mayıs 2019 Perşembe-Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevinde 24 Eylül 1996 tarihinde 10 tutuklunun demir sopa ve çubuklarla katledildiği dava Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nce zaman aşımı nedeniyle düşürüldü. Unutmayacağız. Affetmeyeceğiz.

23 Mayıs 2019 Perşembe- 2019 şubatında Ankara’da kimliği belirsiz silahlı kişiler tarafından kaçırıldığı iddia edilen 4 kişinin yakınları Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi’ne başvurmuştur. Başvurular ciddi bulunarak, alt kurulca kabul edilebilirlik kararı alındı. İHM kayıp vakalarının takipçisi olacağını açıkladı.

22 Mayıs 2019 Çarşamba- ÖHD ve TİHV temsilcilerinden oluşan heyeti Urfa’nın Halfeti ilçesinde gözaltına alınan kişilere yönelik işkence vakıalarına ilişkin görüşme yapmak üzere Urfa’ya gitti. Heyetin görüşme talebi Başsavcılık tarafından ‘yoğunluk’ gerekçesiyle reddedildi.

22 Mayıs 2019 Çarşamba-Şanlıurfa Barosu Halfeti’deki işkence iddiaları ile ilgili basın açıklaması yaptı. “İşkenceyi bu coğrafyadan söküp atana dek mücadele edeceğiz”: Şanlıurfa barosu açıklama

21 Mayıs 2019 Salı-Özgürlükçü Hukukçular Derneği Halfeti’de 17 Mayıs gecesi gözaltına alınlara yönelik avukat görüş yasağı ve işkence ile ilgili açıklama yayınladı.

21 ve 23 Mayıs 2019- Barış Akademisyenlerinin yargılamalarına Çağlayan adliyesinde devam edildi.

20 Mayıs 2019 Pazartesi-İzmir Barosu, İzmir Barosu Göç ve İltica Komisyonu üyelerinin geçtiğimiz günlerde karşılaştığı kötü muamele ile mültecilerin yaşadıkları insan hakları ihlalleri hakkında Harmandalı Geri Gönderme Merkezi önünde basın açıklaması yaptı.

20-24 Mayıs 2019-YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerini hukuka ve akla aykırı bir kararla iptal etmesi üzerine İstanbul Barosu Başkanlığınca başlatılan ve her akşam saat 19.00-20.00 arasında baronun merkez binası önünde tutulan  ‘Demokrasi İçin Dayanışma Nöbeti’ devam etti.

toplumsalhukuk