Haftalık Gündem 2-8 Eylül- 5 Barodan TBB’ye Olağanüstü Genel Kurul Çağrısı

Barış Akademisyenleri barış talebini mahkemelerde de savunmaya devam ederken Anayasa Mahkemesi kararından sonra ilk beraat kararı geldiği haftada siyasallaşmış yargıya bir başka cevap  Canan Kaftancıoğlu’dan geldi: ‘Ben kendimi sizden daha özgür hissediyorum. Çünkü ben hakikati söylüyorum.’ TBB’nin sarayın güdümüne alınmasına karşı Baroların tepkisi İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Antalya Barolarının TBB’ye yaptığı seçimli olağanüstü genel kurul çağrıları ile devam etti. 

7 Eylül 2019 Cumartesi- İşçi Sağlığı İş Güvenliği Meclisi’nin Ağustos 2019 İş Cinayetleri raporu açıklandı. Rapora göre Ağustos ayında en az 148 iş cinayeti yaşandı. İSİG Meclisi’nin açıklaması için tıklayınız. 

 

6 Eylül 2019 Cuma- Özgürlükçü Hukukçular kayyım darbesine karşı Diyarbakır’da devam eden oturma eylemine katıldı.

6 Eylül 2019 Cuma- Canan Kaftancıoğlu, siyasi iktidarın intikam aracı haline dönüşen yargı eliyle, altı yıl önce yaptığı bazı sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılandığı davada, toplam 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

6 Eylül 2019 Cuma- Barış Akademisyenleri davalarında, Anayasa Mahkemesi kararlarından sonra duruşmalarda ilk beraat kararı verildi.

6 Eylül 2019 Cuma- Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi 9 Eylül Pazartesi saat 9.30’da Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek Müzeyyen Boylu davasının duruşmasına çağrı yaptı. Açıklama için tıklayınız. 

4 Eylül 2019  Çarşamba- İzmir Barosu Yönetim Kurulu, kadın çalışanlarına her ayın belirledikleri bir günü menstrüasyon (regl) izni verme kararı aldı.

4-5-6 Eylül 2019- Hrant Dink’in katledilmesiyle ilgili olarak kamu görevlileri hakkında devam eden dava İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye devam etti. Duruşma 26-27-28 Kasım 2019 tarihine ertelendi.

3-6 Eylül 2019- İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya Baroları Türkiye Barolar Birliği’ne seçimli olağanüstü genel kurul çağrısı yaptı.

İstanbul Barosu Yönetim Kurulu 3 Eylül 2019 tarihinde Türkiye Barolar Birliği’nin olağanüstü genel kurula çağrılması hususunda delegeleriyle toplantı kararı aldığını duyurdu. 4 Eylül’de Yönetim Kurulun’un TBB delegeleriyle yaptığı toplantıda Türkiye Barolar Birliği’ne Olağanüstü Genel Kurul çağrısı yapılması için Yönetim Kurulunun yetkili kılınmasına oybirliğiyle karar verildi.

Ankara Barosu Yönetim Kurulu 04.09.2019 tarihli toplantısında Avukatlık Kanunu’nun 115/2. maddesi uyarınca Türkiye Barolar Birliği’nin seçim gündemli olağanüstü genel kurula çağrılmasına karar verdi.

Adana Barosu Yönetim Kurulu 05.09.2019 tarihli toplantısında; Avukatlık Kanununun 115/2. maddesi uyarınca Türkiye Barolar Birliğinin son dönemlerde ve yeni adli yıl açılışında yaşanan sorunların ve tartışmaların, avukatlık kanununda yapılması düşünülen değişikliklerin görüşülmesi, aynı zamanda TBB Başkanının, yönetiminin Avukatlık Kanunun 110. ve 123. maddelerine aykırı davranması ve yasanın yüklediği görevleri yerine getirmemesi, meşruiyetini kaybetmiş olması, haklarında temsiliyet ve güven sorunun doğması nedeniyle seçimli ve seçim kararı alınması gündemli olağanüstü genel kurula çağrılmasına karar verdi. Karar gerekçesi için tıklayınız.

İzmir Barosu Başkanlığı 06.09.2019 tarihinde yaptığı açıklamada “Barolarımız, hukuku teferruat olarak görmeyen, mesleğe tutkuyla bağlı, avukatların haklarından ve Baroların bağımsızlığından ödün vermeyen Birlik Başkanları çıkarmaya her zaman muktedirdir” dieyrek TBB’yi olağanüstü genel kurula çağırdı. Açıklama için tıklayınız.

Antalya Barosu Başkanı Av. Polat Balkan Antalya Barosu’nun olağanüstü genel kurul çağrısını 27 Şubat’ta aldığını ifade ederek “Kararımızın arkasındayız” açıklaması yaptı.

2 Eylül 2019 Pazartesi- Toplumsal Hukukçular TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun TBB’yi Sarayın meşruluk aygıtlarından biri haline getirmesine tepkisini TBB binasına astığı pankartla gösterdi. “Saray’a Gittim Dönücem”

https://twitter.com/toplumsal_hukuk/status/1168433624892563457?s=20

2-8 Eylül 2019- Polis İzmir, Adana, Gaziantep, Ankara ve İstanbul’da kayyum protestolarına müdahale etti. Tunceli ve Bursa valilikleri eylem yasaklama kararları aldı.  Eşit Haklar İzleme Derneği’nin kayyum protestolarında yaşanan hak ihlallerine ilişkin günlük raporları:

toplumsalhukuk