Haftalık Gündem 19-25 Ağustos: Demokrasi, Barış, Yaşam Mücadelesini Büyüteceğiz

Diyarbakır, Van, Mardin Büyükşehir Belediyelerinin seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasıyla başlayan hafta boyunca kayyum atamalarına karşı halkın iradesinin, demokrasinin savunulduğu eylemler gerçekleşti. Kadın kırımı karşısında kadınların yaşam mücadelesi ve kadınların kazanılmış haklarını savunmaya yönelik eylemler de ülke genelinde devam etti.

Hukuk ve insan hakları örgütleri, avukatlar, kadınlar barış, demokrasi ve yaşam mücadelesini büyütürken TBB Başkanı Feyzioğlu parçası olduğu iktidar bloğunun meşruluğu için çabalarını sürdürdü. Feyzioğlu’nun Saray’da yapılacak adli yıl açılış törenine katılmasını “diyalog” ortamının geliştirilmesi için katkı olarak savunduğu esnada avukatlar demokratik haklarını kullanırken İstanbul’da polis müdahalesine maruz kaldı, İzmir’de gözaltına alındı. İktidara yedeklenmeyenlerin sözleri bir kez daha şiddetle kesildi:

19 Ağustos 2019 Pazartesi-  Diyarbakır, Van, Mardin Büyükşehir Belediyelerinin seçilmiş belediye başkanları görevden alınarak kayyum atandı. Toplumsal Hukuk: “Her türlü hukuksuzluk ve faşizm karşısında demokrasi mücadelesini büyüteceğiz!”

19 Ağustos 2019 Pazartesi- Diyarbakır, Van, Mardin Büyükşehir Belediyelerinin seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınarak kayyum atanmasına ilişkin Barolar ortak açıklama yayınladı: “Görevden uzaklaştırılan belediye başkanlarının derhal görevlerine iadesini talep ediyoruz”

Ankara Barosu, İzmir Barosu ve Şanlıurfa Barosu kayyum atamalarıyla ilgili yazılı açıklama yayınladı.

Diyarbakır ve Van Borları kayyum atamalarıyla ilgili demokratik kitle örgütleri, emek ve meslek örgütleri ve siyasi partilerle ortak açıklamalar yaptı.

Açıklamaların tamamını içeren haberimizi okumak için tıklayınız. 

19 Ağustos 2019 Pazartesi- Hukuk örgütleri kayyum atamalarıyla ilgili yazılı açıklamalar yaptı. Çağdaş Hukukçular Derneği, özgürlük için Hukukçular Derneği, Demokrasi İçin Hukukçular, İnsan Hakları Derneği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı ile Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı’nın açıklamalarını içeren haberimizi okumak için tıklayınız.

19 Ağustos 2019 Pazartesi- Çağdaş Avukatlar Grubu, Çağdaş Hukukçular Derneği, Demokrasi İçin Hukukçular, Kartal Hukukçular Derneği, Katılımcı Avukatlar Grubu, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Sosyal Hukuk ve Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı “Özgür seçim hakkının ihlali olan irade gaspına karşı” 20 Ağustos 2019 saat 13:00’da Çağlayan Adliyesinde yapılacak basın açıklamasına katılım çağrısı yaptı.

20 Ağustos 2019 Salı- Hukuk örgütleri tarafından Çağlayan Adliyesinde “Halkın İradesi Gaspedilemez” denilerek yapılan basın açıklamasına Başsavcılık talimatı gerekçe gösterilerek polis tarafından müdahale edildi.

21 Ağustos 2019 Çarşamba- İzmir Barosu İzmir Valiliği’nin kayyum atanmaları sonrası İzmir’de yapılmak istenen her türlü barışçıl toplantı ve gösteri yürüyüşünü 10 gün süreyle yasaklaması kararının iptali için idare mahkemesine başvurdu.

İzmir Barosu’nun tepkisi dava açmakla sınırlı kalmadı ve yurttaşların kısılmak istenen sesine sahip çıkmak, fikirleri özgürce ifade etme olanağı yaratmak üzere Baro binası önüne sabit şekilde kalacak bir “Özgür Kürsü” kurdu.

21 Ağustos 2019 Çarşamba- Özgürlük için Hukukçular Derneği Diyarbakır Adliyesi önünde Halkın İradesi Gasp Edilemez diyerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

21 Ağustos 2019 Çarşamba- İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi Adana Valiliğinin Adana’da “kayyumlara karşı yapılacak basın açıklamalarının 15 gün süreyle yasaklanması” kararına karşı yürütmeyi durdurma talepli dava açtı.

22 Ağustos 2019 Perşembe- İzmir Adliyesi önünde, kayyım atamalarına karşı ÇHD ve ÖHD’nin yapmak istediği basın açıklamasına polis saldırdı. 26 avukat ve 1 gazeteci darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar hastane kontrolünün ardından serbest bırakıldı. Polis müdahalesi ile ilgili İzmir barosu önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

22 Ağustos 2019 Perşembe- Diyarbakır Barosu İzmir Adliyesi önünde Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyum atanmasına ilişkin basın açıklaması yapmak üzere toplanan ÖHD ve ÇHD üyesi 26 avukat ile bir gazeteci darp edilerek gözaltına alınması ile ilgili olarak “Savunmaya Yönelen Saldırı Kabul Edilemez” başlıklı bir açıklama yayınladı.

23 Ağustos 2019 Cuma- Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin katledilişinin 190. haftası anma etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe milletvekilleri, sivil toplum örgütleri temsilcileriyle birlikte Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı da katıldı.

23 Ağustos 2019 Cuma- Emine Bulut’un eski eşi Fedai Baran tarafından öldürülmesine kadın örgütleri yaptıkları açıklamalar ve eylemlerle tepki gösteri. Barolar ve TBB kadın cinayetleri ile ilgili yazılı açıklamalar yaptı.

23 Ağustos 2019 Cumartesi- 10 Ekim Ankara Katliamı Davası Avukat Komisyonu ve Suruç İçin Adalet Platformu Ahmet Davutoğlu’nun 7 Haziran-1 Kasım arasındaki dönemle ilgili bildiklerini açıklaması için açık çağrıda bulundu.

19-24 Ağustos 2019- Kayyum atamalarına gösterilen demokratik tepkiler ülkenin dört bir yanında şiddetle bastırılmak istendi. Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nin günlük “Kayyum Protestolarında Ne Oldu?” raporu:

25 Ağustos 2019 Pazar- Nafaka Hakkı Kadın Platformu “İstanbul Sözleşmesi feshedilsin diyenlere, 6284 Sayılı Kanun yürürlükten kaldırılsın isteyenlere, kadınları şiddet gördüklerinde başvurabilecekleri mekanizmalardan yoksun bırakmak isteyenlere, kadın istihdamını arttırıcı politikalar geliştirmek yerine kadınların nafaka hakkına göz dikenlere, şiddeti, tacizi, tecavüzü, çocuk istismarını engellemek yerine kadınların kazanılmış haklarını ellerinden almaya çalışanlara karşı” sosyal medya eylemi yaptı. #İstanbulSözleşmesiYaşatır