Haftalık Gündem 17-23 Haziran

Haftalık gündem 17-23 Haziran 2019:

21 Haziran 2019 Cuma- Diyarbakı’da emek ve meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve kadın örgütleri tarafından kadına yönelik şiddete karşı yürüyüş yapıldı. “Kanıksamıyoruz! Alışmıyoruz! Fakat unutmuyoruz, her güne eksilerek başlıyoruz! Erkek aklının öldürmek için ortaya attığı bahanelerle toplumun sistematik olarak duyarsızlaştırılmasına, kayıplarımızın sıradanlaştırılmasına itiraz ediyoruz!”

21 Haziran 2019 Cuma- ILO’nun 100. yılında “İşyerinde Şiddet Ve Tacizin Önlenmesi Sözleşmesi” kabul edildi. Başta kadınlar olmak üzere, hiçbir işçinin şiddet ve taciz korkusu olmadan çalışabileceği işyerleri yaratmak için mücadeleye devam!

Şiddet ve Taciz Sözleşmesi 2019 için tıklayınız. 

Şiddet ve Taciz Tavsiye Kararı 2019 için tıklayınız.

21 Haziran 2019 Cuma- Katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı ve insan hakları savunucusu Tahir Elçi’nin faillerinin bulunup yargı önüne çıkarılması talebiyle, her hafta kesintisiz olarak devam eden adalet buluşmasının 181. si gerçekleştirildi.

21 Haziran 2019 Cuma- Adalet Nöbeti yeniden İstanbul Çağlayan Adliyesi’ndeydi.

21 Haziran 2019 Cuma- Yargı emekçileri müktesep haklarının elinden alınmasına karşı eylemdeydi. Kartal Hukukçular Derneği eyleme destek verdi: “İçinde yargı emekçilerinin olmadığı yargı paketi istemiyoruz”

20 Haziran 2019 Perşembe- 20 Haziran Dünya Mülteciler Günün’de barolar, insan hakları ve hukuk örgütleri mültecilerin yaşadığı sorunlara ilişkin açıklamalar yaptı. TBB Başkanı ise 21 Haziran’da twitter adresinden “Vatandaş diyor ki ; Suriyeli sığınmacı kardeşlerimiz artık evlerine dönsün. Gerçekten, bayram için gidebiliyorlar ise, güvenlik sorunu çözülmüştür. Artık dönüş vakti gelmiştir.” paylaşımı yapmaktaydı…

20 Haziran 2019 Perşembe- Sabaha karşı İstanbul’da bulunan Halkın Hukuk Bürosu, Terör Şube polisleri tarafından basılarak Av. Ebru Timtik, Av. Ayşegül Çağatay, Av. Görkem Ağdede ve Av. Nadide Özdemir gözaltına alındı.

 

19 Haziran 2019 Çarşamba- Hak İnsiyatifi’nin “2016 Sonrası Kamu Görevlileri Tarafından Yasadışı Alıkonulma İddialarına İlişkin İnceleme ve Araştırma Raporu” yayınlandı. Rapor için tıklayınız. 

19 Haziran 2019 Çarşamba- İzmir Barosu tarafından, İzmir Valiliği’nin 7. İzmir LGBTİ+ Onur Haftası etkinliklerini yasaklamasına ilişkin yürütmenin durdurulması istemli iptal davası açıldı ve ardından konuyla ilgili basın açıklaması yapıldı.

17-21 Haziran 2019- Barış Akademisyenlerinin yargılamalarına Antalya, Eskişehir, İstanbul’da devam edildi.