Haftalık Gündem: 13-19 Mayıs Kadınlar İçin Adalet Herkes İçin Adalet

YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerini iptali üzerine demokrasi nöbetleri hafta boyunca devam ederken,  TBB ve Barolar açlık grevleri ve ölüm oruçlarının çözümü için görüşmeler yaptı. Kadınlar Şule Çet, Nevin Yıldırım ve Name Öztürk için adalet talebiyle buluştu. Çorlu Tren Katliamı aileleri ile katledilen işçilerin aileleri adalet talep etmeye devam etti. 

19 Mayıs 2019 Pazar- Av. Müzeyyen Boylu, yaklaşık 1,5 yıldır boşanma davası devam ederken, iki defa Dr. Mesut Issı tarafından öldürülmeye teşebbüs edildiği halde, yargı tarafından korunamayıp çocuklarının gözü önünde Dr. Mesut Issı tarafından katledildi.

19 Mayıs 2019 Pazar- ÇHD İstanbul Şube yöneticisi Av. Ezgi Çakır ve ÇHD İstanbul Şube üyeleri Av. Didem Baydar Ünsal ile Av. Görkem Ağdede, müvekkillerinin başlatacağı adalet yürüyüşü için yapılan basın açıklaması esnasında İstanbul Kartal Meydanı’ndan gözaltına alındı. Avukat arkadaşlarımız ve TAYAD üyesi müvekkilleri emniyet işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

17 Mayıs 2019 Cuma- Toplumsal Hukuk olarak Murat Özveri’nin konuşmacı olarak yer aldığı “İş Davalarında Arabulucuğun Açmazları” başlıklı etkinliğimizi Ankara Barosu Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirdik.

17 Mayıs 2019 Cuma- Çorlu Tren Katliamı Aileleri Adalet için Sirkeci Tren Garında buluştu.

17 Mayıs 2019 Cuma- LGBTİQ+ Hakları Merkezi’nin 17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Transfobi ve Bifobi Karşıtı Gün’de Ankara Barosu Eğitim Merkezi binası önünde yaptığı açıklamayı polis engellemek istedi.

17 Mayıs 2019 Cuma – YSK’nın İstanbul Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmesi üzerine olağanüstü olarak toplanan İzmir Barosu’nun başlattığı #DemokrasiNöbeti eyleminin altıncısı İzmir Emek ve Demokrasi Güçlerinin de katılımıyla Konak ‘ta gerçekleştirildi. Nöbet seçime dek her Cuma 18.30’da tutulacak.

17 Mayıs 2019 Cuma- Adana Barosu, İHD, KESK, DİSK, ATO VE TMMOB ile birlikte yapılan basın açıklamasında açlık grevinde olan ailelere destek verdi. “Ölüm Değil Yaşam Kazansın”

17 Mayıs 2019 Cuma- Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin Katledilişinin 176. Haftası Anma Etkinliği gerçekleştirildi.

17 Mayıs Cuma- İstanbul Esenyurt’taki Marmara Park AVM inşaatında 7 yıl önce barındıkları naylon çadırlarda çıkan yangında katledilen 11 işçiyle ilgili davanın duruşması Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam edildi. Bir sonraki duruşma 22 Kasım 2019 tarihinde görülecek.

16 Mayıs 2019 Perşembe- Mersin Adliyesi önünde 9 Nisan’da İmralı tecridinin sonlandırılması talebiyle cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine dikkat çekmek için Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar tarafından yapılan oturma eylemi, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma konusu oldu.

16 Mayıs 2019 Perşembe- 5 Mayıs 2019 tarihinde Samsun’da gerçekleştirilen TBB 35. Olağan Mali Genel Kurulda bir kısım Baro Başkanları, Baro Delegeleri ve avukatların açlık grevlerinin mahpusların yaşam hakkına yönelik bir tehdit meydana gelmeden bir an önce hukuk çerçevesinde çözülmesi ve sonlandırılması için TBB bünyesinde bir komisyon kurularak ilgili mercilerde girişimlerde bulunması yönünde sunulmuş olan önerge sonrasında TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, TBB Başkan Yardımcısı Ünsal Toker, TBB Genel Sekreteri Sabiha Tekin ile Van Baro Başkanı Zülküf Uçar, Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, Tunceli Barosu Başkanı Kenan Çetin, Batman Barosu Başkanı Abdulhamit Çakan, Bingöl Barosu Başkanı Hanifi Budancamanak, Siirt Barosu Başkanı Nizam Dilek ve Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi tarafından TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ziyaret edilerek cezaevlerinde devam eden açlık grevleri ve ölüm oruçları hakkında görüşmeler yapıldı.

16 Mayıs Perşembe- Nevin Yıldırım’ın duruşması Yargıtay’da görüldü. Karar 23 Mayıs Perşembe günü açıklanacak.

15 Mayıs 2019 Çarşamba- Şule Çet davasının ikinci duruşması Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. 17 Haziran’da keşif yapılmasına karar verilirken duruşma 10 Temmuz 2019’a ertelendi.

15 Mayıs 2019 Çarşamba- Kendisini sistematik olarak şiddete maruz bırakan kocasını öldüren Namme Öztürk’e verilen hapis cezası istinaf mahkemesinde bozuldu. Mahkeme Öztürk’ün tahliyesine karar verdi.

13-17 Mayıs 2019- YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerini hukuka ve akla aykırı bir kararla iptal etmesi üzerine İstanbul Barosu Başkanlığınca başlatılan ve her akşam 19.00-20.00 saatleri arasında baronun merkez binası önünde tutulan ‘Demokrasi İçin Dayanışma Nöbeti’ desteklerle devam etti.

17 Mayıs 2019 Cuma- ‘Demokrasi İçin Dayanışma Nöbeti’ne Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan’da katıldı. Ankara ve İstanbul Baro Başkanları “Tüm meslektaşlarımızla 23 Haziran’da demokrasiden yana NÖBETTEYİZ!” diyerek çağrı yaptı.

16 Mayıs 2019 Perşembe-  ‘Demokrasi İçin Dayanışma Nöbeti’ne Adana Barosu Başkanı, Kocaeli Baro Başkanı, Düzce Barosu Başkanı, Amasya Barosu Başkanı, Türk Tabipler Birliği Genel Sekreteri, Özgürlükçü Hukukçular Derneği üyeleri ve Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından darp edildikten sonra gözaltına alınan, daha sonra ev hapsi cezasına çarptırılan, ancak 16 Mayıs tarihinde ev hapsi kaldırılan ve Adalet Bakanlığınca da hakkında soruşturma izni verilmeyen Av. Sertuğ Sürenoğlu da katıldı.

15 Mayıs 2019 Çarşamba- ‘Demokrasi İçin Dayanışma Nöbeti’ne TBMM önceki Başkanlarından Av. Hüsamettin Cindoruk, Sosyal Demokrasi Vakfı Başkanı Ertan Aksoy, Tekirdağ Barosu Başkanı Av. Sedat Tekneci, Yalova Barosu Başkanı Av. Fedai Doğruyol, Kırklareli Baro Başkanı Av. Turgay Hınız da katıldı.

14 Mayıs 2019 Salı- ‘Demokrasi İçin Dayanışma Nöbeti’ne Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun ve Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Altan Tekin de katıldı.

13 Mayıs 2019 Pazartesi- Demokrasi İçin Dayanışma Nöbetine Antalya Barosu Başkanı Av Polat Balkan, Aydın Barosu Başkanı Av. Gökhan Bozkurt ve Makine Mühendisleri Odası Başkan Vekili Ali Haydar Karaçam’da katıldı.

toplumsalhukuk