Haftalık Gündem: 10-16 Haziran Hukuksuzluğa Uyum Değil Adalet İçin Mücadele

Barış Bildirisi’ne imza attığı için yargılanan Barış akademisyenlerden Noemi Levy’nin 30 ay hapis cezasına çarptırıldığı duruşmada, mahkeme başkanı sunulan emsal beraat kararı için “O beraat o mahkemenin ayıbı” diyebildi. Hemen ertesi gün Metin Feyzioğlu TBB olarak “hem Adalet Bakanlığı hem de üst yargı ile en uyumlu çalışma dönemlerini yaşadıklarını” açıklıyordu. İşkence ile bir kez daha yüzleştiğimiz, ailelerin AYM önünde saldırıya uğradığı, hocalarımızın cezalandırıldığı, yasakların devam ettiği bir haftanın ardından bir kez de buradan soralım: Neyin uyumu?

16 Haziran Pazar- Çorlu Tren Katliamında hayatını yitirenlerin ailelerinin ve yaralıların adalet arayışı İstanbul’da, Bakırköy Özgürlük Meydanındaydı.

14 Haziran 2019 Cuma- Demokrasi Nöbeti, bu hafta Aliağa Belediyesinde yaşanan işçi kıyımını protesto etmek üzere Aliağa’da tutuldu: “Zafer, iş, ekmek, özgürlük ve demokrasi mücadelesi için direnen emekçilerin olacak.”

14 Haziran 2019 Cuma- Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin Katledilişinin 180. Haftası Anma Etkinliği gerçekleştirildi.

14 Haziran 2019- Bir kez daha yasak: İzmir Valiliği, 7’nci İzmir LGBTİ+ Onur Haftası kapsamında, 17-23 Haziran arasında düzenlenecek etkinlikler ve 22 Haziran’da yapılacak Onur Yürüyüşüne izin verilmeyeceğini duyurdu. Yasak neymiş ayol!

13 Haziran 2019 Perşembe- Av. Didem Baydar Ünsal İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde Adalet Nöbetindeydi.

13 Haziran 2019 Perşembe- Lübnan Havalimanı’nda 8 Mart 2018’de gözaltına alındıktan sonra başına çuval geçirilerek Türkiyeli yetkililere teslim edilen ve özel bir uçakla Ankara’ya getirilen Ayten Öztürk, bir yılı aşkın bir süre sonra hakim karşısına çıktı. Ayten Öztürk, İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, 6 ay boyunca Ankara’da bilinmeyen bir resmi kurumda maruz kaldığı ağır işkenceleri anlatan bir savunma yaptı.

12 Haziran 2019 Çarşamba- Adalet arayışlarını Ankara’da Anayasa Mahkemesi önünde sürdüren Çorlu Tren Katliamı Ailelerine polis müdahale etti: “Acımızı nerede yaşayacağımızı size mi soracağız?”

Basın açıklamasına polis müdahalesini izlemek için tıklayınız:

Çağdaş Hukukçular Derneği polis müdahalesi ile ilgili basın açıklaması yayınladı:

12 Haziran 2019 Çarşamba- 100 Kadından “Nafaka Hakkına Dokunma” Çağrısı. Hala imzalamadıysanız imza için tıklayınız.

12 Haziran 2019 Çarşamba- İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Gününde, 2019 yılının ilk beş ayında en az 26 çocuk işçi yaşamını yitirdiğini açıkladı. İş cinayetlerine ve çocuk emeğinin sömürülmesine karşı verdiğimiz mücadeleyi büyüterek sürdüreceğiz.

12 Haziran 2019 Çarşamba- Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Can Tombul’un 11 aydır tutuklu yargılandığı davanın 4. Duruşması İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Mahkeme meslektaşımızın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 16 Temmuz 2019’da saat 10:20’de görülecek.

11-14 Haziran 2019- Barış Akademisyenlerinin yargılanmasına İstanbul Çağlayan Adliyesinde devam edildi.

 

 

 

 

 

 

toplumsalhukuk