‘Gezi’ dayağına tazminat

İçişleri Bakanlığı Eskişehir’de Gezi protestoları sırasında polis tarafından işkenceye maruz kalan Tevfik Caner Ertay’a 7.500 TL manevi tazminat ödemeye mahkum edildi.

Eskişehir’de 2 Haziran 2013 günü Gezi protestoları sırasında, Ali İsmail Korkmaz’ın saldırıya uğradığı gece ve aynı bölgede yer alan Eski otogar binasında Tevfik Caner Ertay adlı üniversite öğrencisi polis tarafından işkenceye uğramıştı. Saldırı sonucunda burnu ve kolu kırılan ve polis arabası bagajında hastaneye götürülen Ertay için Eskişehir 2. İdare Mahkemesi açılan dava sonucunda 7.500 TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Mahkeme: “Hizmet kusuru vardır.”

Eskişehir 2. İdare Mahkemesi polis memurlarının gerçekleştirdiği saldırı sonucunda hizmet kusurunun gerçekleştiğini belirtti. Mahkeme kararında şu gerekçeye yer verdi:

…Buna göre, idarenin kusuru, olayın oluş şekli, zararın niteliği, yaralanma derecesi dikkate alınmak suretiyle davacının olay nedeniyle duyduğu acı, üzüntü ve ruhsal sıkıntılarının kısmen de olsa dindirilmesi için takdiren 7.500,00 TL manevi tazminata hükmedilmesi yerinde görülmüştür.

Bir üye tazminatı az buldu

Hakim Yaşar Kurt manevi tazminatın az hesaplandığı gerekçesiyle karara muhalefet şerhi koydu. Yaşar Tunç’un şerh gerekçesi ise şöyle:

Bu durumda, olayın oluş şekli, zararın niteliği, yanlız başına kalan bir kişinin/eylemcinin korunmak için saklandığı yerde yakalanması esnasında güvenlik güçlerince darp edilmesi sonucu yaralanması, ve eyleme katılması olayı kapsamında davacı hakkında açılan davada beraat kararı verilmesi dikkate alınarak idarenin ağır hizmet kusurunu cezalandırıcı mahiyette manevi tazminat miktarının belirlenmesi gerekirken, bu hususları karşılamayan düşük bir miktarda manevi tazminat miktarı belirlenmesi yönünde oluşan çoğunluk kararına katılmıyorum.

 Öte yandan Ertay’a saldırıyı gerçekleştiren 3 polis memuru 28/05/2015 günlü 266 sayılı Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Disiplin Kurulu kararıyla Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğünün 7/A-1 maddesi gereği 12 ay kademe durdurma cezasıyla cezalandırıldı. Polisler hakkında açılan ceza yargılaması ise henüz sonuçlanmadı.

 Ertay’ın avukatı :”Tazminat miktarı düşük verilmiştir”

toplumsalhukuk olarak görüşlerine başvurduğumuz davanın avukatlarından Av. Pınar Çelik Arpacı şunları söyledi:

Verilen karar içerik itibari ile olayı net bir şekilde tespit etmekle beraber tazminat miktarı düşük verilmiştir. Saklanmak için girdiği yerde kolluk tarafından dövülmesi ağır hizmet kusuru olarak değerlendirilmiştir. Ağır işkence görmesine rağmen verilen manevi tazminat miktarının az olmasından dolayı istinaf yoluna başvurduk. Umarız istinaf mahkemesi manevi tazminat talebimizi karşılar.

 

toplumsalhukuk