Feyzioğlu istifa çağrılarına yanıt vermek yerine AKP destekçiliğine devam etti

Geçtiğimiz günlerde Adana, Antalya, Ankara ve İzmir Baroları TBB delegeleri TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nu görevinin gereğine aykırı davrandığı gerekçesiyle istifaya çağırmıştı. Bu istifa çağrılarından sonra Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Metin Feyzioğlu’na destek ziyareti gerçekleştirdi.

Feyzioğlu “hukuk devleti” dahi diyemedi

7 Şubat’ta Türkiye Barolar Birliğinde gerçekleştirilen ziyarette önce basına kapalı bir görüşme yapıldı. Basına kapalı görüşmenin ardından Feyzioğlu ve Gül kısa açıklamalarda bulundu. Feyzioğlu görüşmenin ardından yaptığı konuşmada istifa çağrılarına yanıt veremedi.

Feyzioğlu konuşmasında “devletin dimdik arkasında olduğunu” “devletimize göğsünü siper etmeye devam edeceğini” söylerken “hukuk devleti” dahi diyemedi. Hukuk devleti ilkesinin OHAL rejimiyle, yargı bağımsızlığının ortadan kaldırılmasıyla, adil yargılanma hakkının, masumiyet karinesinin ihlaliyle ayaklar altına alındığı bir ortamda TBB Başkanının hukuk devleti ilkesine sahip çıkmaması, bu ihlalleri yok sayması istifa çağrılarının haklılığını gösterdi.

Feyzioğlu’na yönelik eleştirilerin başında savunmaya ve avukatlara yönelik saldırılar karşısında sessiz kalarak onay vermesi geliyordu. Bu eleştirilere rağmen Feyzioğlu konuşmasında savunmaya ve avukatlara yönelik saldırılara, tutuklu avukatlara yer vermedi.

Feyzioğlu’nun seçim yolsuzluklarına karşı seçim güvenliğini gündem yapanları “dış mihrakların maşası olarak” ilan etmesi de çokça eleştirilmişti. Feyzioğlu konuşmasında bu uyarıyı yapmanın “tarihi ve milli görevi olduğunu”, “usul neyse o uygulanmalıdır” dediğini belirtti. Usul neyse o uygulanmalıdır diyen Feyzioğlu, kaydırılan seçmenlere ilişkin somut tespitler bir yana, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım’ın Anayasayı ihlal ederek TBMM Başkanlığı görevini sürdürdüğünü yok sayarak seçim yolsuzluklarına desteğini bir kez daha göstermiş oldu.

AKP iktidarına sahip çıkan Feyzioğlu’na avukatlar sahip çıkmadı, Adalet Bakanı sahip çıktı

Feyzioğlu, Bakana ve beraberindeki heyete “ziyaretleri ve toplumsal kucaklaşmayı güçlendirmek adına verdikleri destek için bir kez daha” teşekkür ederken Abdülhamit Gül de “hem akademik hem de avukatlık yönüyle Türkiye’nin değerli bir hukuk insanı olduğunu” söylediği Feyzioğlu’na sahip çıktı.

toplumsalhukuk

 

Metin Feyzioğlu’na istifa çağrılarına ilişkin haberler:

Adana ve Antalya Baroları TBB Delegelerinin istifa çağrısı:

https://www.toplumsalhukuk.net/adana-ve-antalya-barolari-tbb-delegeleri-metin-feyzioglunu-istifaya-davet-ediyoruz.html

toplumsalhukuk’un istifa çağrısı:

https://www.toplumsalhukuk.net/tbb-baskani-metin-feyzioglu-derhal-istifa-etmelidir-toplumsalhukuk.html

Ankara Barosu TBB Delegelerinin açıklaması:

Ankara Barosu TBB Delegeleri: Metin Feyzioğlu’nu Cübbelerimizle Uğurluyoruz

İzmir Barosu TBB Delegelerinin istifa çağrısı:

İzmir Barosu TBB Delegeleri de Metin Feyzioğlu’nu istifaya davet etti