Engelliler erişebilmek istiyor: “Masal uydurmayın, yasayı uygulayın”

İstanbul

Engelliler, 7 Temmuz 2005’te engellilerin kent içerisinde rahatça erişebilmesi için çıkarılan ancak hala uygulanmayan yasanın uygulanmasını istedi, 7 Temmuz’u “Erişilebilirlik için Mücadele Günü” ilan etti

Engelliler İstanbul ve Ankara’da Engelli Hakları Forumu, Antalya’da ise Altınokta Körler Derneği Antalya Şubesi’nin çağrısıyla 7 Temmuz’da basın açıklaması düzenledi. 7 Temmuz 2005 tarihinde çıkarılan 5378 sayılı Özürlüler Yasası’nda aradan geçen süreye rağmen somut bir çalışma olmamasını eleştiren engelliler, eşit bir şekilde erişebilmek istedi. 2005 yılında çıkarılan ve 2012 yılına kadar herhangi bir çalışma olmamasından dolayı önce 3 yıllık ardından da 2+1 yıllık ek uzatma süresi verilen Özürlüler Yasası’nda engellilerin hayatını kolaylaştıracak somut bir gelişme hala olmadı.

 

Ankara

“Yollarda yürüyemiyoruz”

Ek sürenin bitimine bir yıl kaldığını belirten engelliler, erişilebilirlik sorunu nedeniyle sokağa çıkamadıklarını, sokağa çıkan az bir kısımın ise korku ve panik yaşadığını belirtti. Engelliler, “Kaldırımlar işgal altında, yollarda yürüyemiyoruz. Ya bir şeylere çarpıp yaralanıyoruz ya da ölümlü kazalara kurban gidiyoruz. Engelliler erişilebilir olmayan yollar, kaldırımlar, uygulamalar nedeniyle yaralanmasınlar, ölmesinler, ikinci bir engel sahibi olmasınlar diye bugün itibariyle 7 Temmuz’u Erişilebilirlik için Mücadele Günü ilan ediyoruz” dedi.

Antalya

toplumsalhukuk