Diyarbakır Barosu’ndan Soylu’ya yanıt: “Korkmuyoruz, Tahir Elçi’yi aldığınız yerdeyiz”

Diyarbakır Barosu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Diyarbakır Barosu zaten Diyarbakır Barosu PKK’ya müzahir bir Baro’dur” sözlerine Tahir Elçi’nin “Jitemci ağababalarınız ve generallerinize boyun eğmedim sizden mi korkacağım” sözlerini anımsatarak “Korkmuyoruz. Tahir Elçi’yi aldığınız yerdeyiz” yanıtı verdi

Dün (18 Haziran) İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun TRT Haber’de “Diyarbakır Barosu zaten Diyarbakır Barosu PKK’ya müzahir bir Baro’dur” demesi üzerine Diyarbakır Barosu bir basın açıklaması yayımlayarak Soylu’ya Tahir Elçi’nin “Jitemci ağababalarınız ve generallerinize boyun eğmedim sizden mi korkacağım” sözleriyle yanıt verdi ve “Kormuyoruz” dedi.

Diyarbakır Barosu, Soylu’ya yanıtında “Sn. Süleyman Soylu, iddialarınızın arkasındaysanız sizi gereğini yapmaya davet ediyoruz. Diyarbakır Barosu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri olarak Diyarbakır Barosu Adli Yardım Hizmet Binasında terörle mücadele ekiplerinizi ve savcılarınızı bekliyoruz. Tahir Elçi’yi aldığınız yerdeyiz…”dedi.

Diyarbakır Barosu’nun basın açıklaması şöyle:

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 18.06.2018 tarihinde TRT Haber Kanalında katılmış olduğu programda Suruç’ta yaşanan olaylara ilişkin yaptığı değerlendirmeler esnasında :

“Şunu da ifade edeyim o kadar alçakça değerlendirmeler yapılıyor ki, şimdi dün Diyarbakır’da Diyarbakır Ticaret Sanayi de dâhil olmak üzere Diyarbakır Barosu zaten Diyarbakır Barosu PKK’ya müzahir bir Baro’dur. Çok açık ve net söylüyorum  PKK’ya Müzahir bir Barodur. Bütün eylemlerimizde olaylarımızda hukuka dahil olan bütün olaylarımızda PKK sesini çıkarmadığı zaman Diyarbakır Barosu sesini çıkartır.”

şeklinde sözler sarf etmiştir.

Diyarbakır Barosu kurulduğu günden bugüne, gerek üyeleriyle gerekse kurumsal olarak yürüttüğü insan hakları ve hukuk mücadelesiyle ulusal ve uluslararası kamuoyunda büyük bir saygınlık kazanmıştır. Diyarbakır Barosu bu uğurda ağır bedeller de ödemiştir. Son olarak alçakça bir suikast sonucu Başkanını kaybetmiştir.

Diyarbakır Barosu, hak, hukuk ve toplumsal meselelerde üyelerinin cesur ve fedakâr mücadelesiyle ödediği ağır bedeller neticesinde edindiği bu müstesna ve görkemli duruşuyla, geçmişte olduğu gibi bugün de tehdit eden bu dile boyun eğmeyecek ve sessiz kalmayacaktır.

Sn. Süleyman Soylu!

Bizleri bu şekilde jitemvari bir tarzla hedef gösterdiğinizin farkındayız. Sevgili Baro Başkanımız Tahir Elçi’yi katleden bu anlayışa karşı bize düşen de onun verdiği bu cevabı  sizlere hatırlatmaktır.

“Jitemci ağababalarınız ve generallerinize boyun eğmedim sizden mi korkacağım”

Biz de korkmuyoruz

Sn. Süleyman Soylu, iddialarınızın arkasındaysanız sizi gereğini yapmaya davet ediyoruz. Diyarbakır Barosu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri olarak Diyarbakır Barosu Adli Yardım Hizmet Binasında terörle mücadele ekiplerinizi ve savcılarınızı bekliyoruz.

Tahir Elçi’yi aldığınız yerdeyiz…

Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu

toplumsalhukuk / Sendika.Org