Diyarbakır Barosu Tahir Elçi Cinayeti Soruşturmasına İlişkin Brifing Gerçekleştirdi

Diyarbakır Barosu Tahir Elçi cinayeti soruşturmasına ilişkin gerçekleştirdiği brifingte hazırlanan uzman raporunun savcılığa 14.12.2018 tarihinde sunulmasına rağmen soruşturmada bir ilerleme kaydedilmediği vurgulandı. 

28 Kasım 2015’te tarihi Dört Ayaklı Minare önünde yapılan basın açıklamasının hemen akabinde, üstelik kameralar kayıttayken öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Avukat Tahir ELÇİ’nin soruşturma dosyasında, 3 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen herhangi bir ilerleme sağlanamaması üzerine 08.02.2019 tarihinde Diyarbakır Barosu tarafından soruşturma sürecine ilişkin bir brifing gerçekleştirildi.

Brifingte Londra Üniversitesi Adli Mimarlık Bölümü Forensic Architecture’a gönderilen bilgi, belge, görüntü ve ses dökümanları kullanılarak hazırlanan rapor basına ve kamuoyuna sunuldu.

Brifingte rapor kamuoyuna sunulmadan önce 14 Aralık 2018 tarihinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulduğunu ancak rapora rağmen herhangi bir gelişme kaydedilmediği belirtildi.

Raporun sunumunda, dosyada hiç kimsenin şüpheli sıfatıyla yer almadığını ancak “A, C ve D” olarak kodlanan 3 polisin muhtemel şüpheli olduğu vurgulandı. Raporun raporu basına sunulmasından sonra birifinge katılan avukatlarla  gerçekleştirilen oturumda  raporun ayrıntıları ve soruşturmanın genel seyri hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

toplumsalhukuk