Diktatörlüğe tekme tokat geçiliyor!

Anayasa değişikliği paketinin ikinci tur görüşmelerinin sürdüğü TBMM de, dün (19 Ocak ), özellikle kadın milletvekillerine yönelik şiddet eylemleri öne çıktı

Ankara bağımsız milletvekili Aylin Nazlıaka’nın, yeni Anayasa değişikliğine karşı kendini meclis kürsüsüne kelepçelemesi ile başlayan gerilim; AKP’lilerin, Nazlıaka ile CHP ve HDP’li kadın milletvekillerine yönelik fiziki saldırısına evrildi. Saldırı sonucu, CHP’li Şafak Pavey’in protezi çıkarken, CHP’li Melike Basmacı, HDP’li Pervin Buldan ve Burcu Çelik Özkan yaralandı.

Saldırıda yaralanan CHP milletvekili Şafak Pavey’in; “Bu saldırı Anayasa geçtikten sonra bizlere yapacaklarının ayak izlerini gösteriyor” açıklaması basında yer buldu.

Saldırıyı gerçekleştiren AKP milletvekilleri içinde öne çıkan isim olan Gökçen Özdoğan Enç’in, geçmişte sıklıkla Fettullah Gülen cemaatinin etkinliklerine katılıyor olması; sosyal paylaşım sitelerinde saldırı olayı ile ilgili paylaşılan eleştirilerde, şimdi bu milletvekilinin, FETÖ damgasından sıyrılma ve saraya kendini ispatlama amacıyla davrandığı yorumlarına yol açtı.

Bu tablo içinde TBMM dün yapılan ikinci tur oylamalarında ise, yine gizli oylama usulü ihlal edilerek, Anayasa değişikliği paketinin 4 maddesi daha kabul edildi. Oylamada boş oy yada hayır oyu kullanmasından endişe edilen AKP’li milletvekillerinin yakın markaja alındıkları gözlendi. Basına yansıyan kimi haberlerde ise, oy kabininden çıkan milletvekillerinin kullanmadıkları “hayır” oy pullarını göstermesinin istendiği iddiaları yer aldı.

Anayasa değişikliği görüşmelerinin bu hafta içi tamamlanması bekleniyor. Hükümet yetkilileri referandumun ise Nisan ayında yapılacağını dile getirmekte.

toplumsalhukuk