Destek ve krediler nafile: Yılın ilk 6 ayında icra takipleri yüzde 40 arttı

Yılın ilk 6 ayında 51 bin 775 esnaf iflas etti. Yeni tescil sayısı geçtiğimiz yıla göre yüzde 10’a yakın geriledi. Kredi borçları nedeniyle icra sayısı yüzde 40 arttı. Batık kredi bedeli ise 24 milyar liraya ulaştı

AKP iktidarının KOBİ’lere birleşme teşviki, sicil affı, Kredi Garanti Fonu üzerinden yapılan destek çabaları sonuçsuz kaldı, kredilendirmeler ise borca dönüştü.

Cumhuriyet’in Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) verilerine dayandırdığı haberine göre; yılın ilk yarısında 51 bin 775 esnaf iflas etti.

İflasların yanı sıra yeni tescil sayısında da dramatik bir düşüş yaşandı. Geçtiğimiz yılın ilk 6 ayında 136 bin olan yeni esnaf tescil sayısı, bu yılın ilk 6 ayında 127 bine geriledi.

İflas eden esnafların başında beş büyük il geldi. Sadece İstanbul’da kepenk indiren esnaf sayısı 4 bin 649 olurken, Marmara Bölgesi’ndeki sayı 12 bini geçti.

İcra sayısı yüzde 40 arttı, batık bedeli 24 milyar liraya ulaştı

Ekonomik krizin derinleşme emarelerinin en sık görüldüğü kesimlerden biri de esnaflar oluyor. Borçlarını yine borçlanarak ödeyebilen esnaf, KOBİ’lere sağlanan faizsiz krediler de işe yaramayınca çareyi yeni krediler çekmekte arıyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) son verilerine göre; bankaların KOBİ’lere kullandırdığı krediler mayıs itibarıyla son bir yılda yüzde 10’un üzerinde artarak 477 milyar liraya ulaştı.

Aynı dönemde vadesinde ödenemediği için icra takibine düşen kredi tutarı ise yüzde 40’a yakın arttı. KOBİ’lerin batık kredi hacmi ise 23,8 milyar lirayı aşarak tarihindeki en yüksek seviyeye ulaştı.

Bankacılıkta toplam kullandırdığı kredi miktarında batık kredi oranı yüzde 3’lerde iken KOBİ kredilerinde batık oranı yüzde 5’i buluyor. BDDK verilerine göre 2017 Mayıs itibarıyla 4 milyonu aşkın KOBİ kredi kullandı.

toplumsalhukuk