“Bana Taktılarsa Yönetmeliğe ‘Cenk Yiğiter’ler Bu Kampüse Giremez’ Yazsınlar”

KHK ile Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ihraç edilen Cenk Yiğiter, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi (İLEF) Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nü kazanmıştı. Ancak Ankara Üniversitesi 8 Ağustos 2017 tarihinde çıkardığı yönetmeliğin kayıtla ilgili bölümüne ‘kamu görevinden çıkarılmamış olması gerekir’ maddesini ekleyerek Yiğiter’in kayıt yaptırmasını engelledi. 8 Ağustos aynı zamanda üniversite tercihlerinin de açıklandığı tarih

İhraç edildikten sonra İLEF’i kazanan Cenk Yiğiter’in kayıt yapması Ankara Üniversitesi’nin kayıt yönetmeliğine eklenen bir madde ile engellendi. Bu madde sonucunda Cenk Yiğiter girmeye hak kazandığı üniversitede öğrenim göremeyecek. Yiğiter konuyla ilgili “Bir caniye, hüküm giymiş bir suçluya dahi uygulanan temel bir hak KHK ile ihraç edilen bana uygulanmıyor. O zaman artık ben insan değilim” dedi.

Ankara Üniversitesi ise Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği’nde değişikliğe gitti ve kayıt işlemleri için geçerli olan yönetmeliğin 5. maddesinin 7. bendine “Üniversiteye kayıt hakkı kazanan adayların yükseköğretim kurumundan çıkarma cezası almamış veya herhangi bir nedenle kamu görevinden çıkarılmamış olması gerekir” cümlesini ekledi.

“Meclisin yapabileceği düzenlemeyi, Erkan İbiş yapıyor”

Yiğiter yönetmeliğin değiştirildiği tarihe vurgu yaptı, kendisine yönelik özel eklendiğini savundu ve “Bu konu eğitim öğretim hakkıyla ilgili. Bir cani düşünün veya insanlık suçlusu düşünün. Hakkında verilmiş kesinleşmiş hüküm dahi olsa Ankara Üniversitesi’nde öğrenci olabilir. Kazansa gelip kayıt olabilir. Bizim böyle öğrencimiz de oldu” dedi.

Hukuken de durumu değerlendiren Yiğiter, “Resmi Gazete Erkan İbiş’in blog sitesine döndü. istediğini atıyor, istediğini yapabiliyor. Anayasada düzenlenmiş bir hak hakkında sınırlandırma ancak kanunla yapılır. Yasamanın elindeki güçlerin bir bürokrat tarafından ele geçirilmesi demek bu. Sadece Meclisin, yasamanın yapabileceği bir düzenlemeyi Rektör Erkan İbiş bana yönelik yapabiliyor” diye konuştu.

Dava açacak

“İdari yargıda dava açacağız bu yönetmeliğin ilgili maddesinin iptali için. Yani yürütmenin durdurulmasını talep edeceğiz. Çünkü burada hukuki bir tartışma yapmaya bile gerek yok.

“Herkesin hemfikir olacağı şey şudur: Anayasa der ki, temel hak ve hürriyetler ancak kanunla sınırlanır. Dolayısıyla ancak kanunla yapılacak bir işlem üniversitenin yönetmeliğiyle yapılamaz. O kadar hukukla vahametin yaşandığı ‘eski Türkiye’de’ dahi olsak böyle bir davaya dakikasında yürütmeyi durdurma verilir. Ama şu anda ‘yeni Türkiye’de’ OHAL rejimi içinde olduğumuz için mahkemelerin ne yapacağı hakkında öngörülemez durum var elbette. Fakat Eğitim-Sen Genel Merkezi de ben de ayrıca hemen hukuksal süreci başlatacağız.”

“Sorunları benimleyse yönetmeliğe adımı yazsınlar”

“Sosyal medya paylaşımlarım nedeniyle böyle bir şey yapıldıysa bu çok daha vahim olur. Çünkü bu onun Ankara Üniversitesi’ni kendi babasının çiftliği olarak gördüğü anlamına gelir. Eğer bana taktıysa da yönetmeliğe ‘Cenk Yiğiter’ler bu kampüse giremez’ yazması gerekir. Çünkü öyle yazmadığı için başka KHK mağdurları da şu anda kayıt olamayacak. Bana taktı ama bu üniversiteye şu anda binlerce öğrenci kayıt hakkı kazandı ve bunların içerisinde KHK mağdurları da olabilir. Onların da eğitim-öğretim hakkını engellemiş oldu.

“Ankara Üniversitesi trol üniversitedir. Herkesin ‘bu da olmaz artık’ dediği şeyi yapar. Bir şey olmadığı için de diğer üniversiteler ‘Ankara Üniversitesi yaptı bizim neyimiz eksik. Onun adı Erkan İbişse biz de saray ibişiyiz’ derler ve bu furyaya dahil olurlar. Şu anda olacak olan da budur.”

Cenk Yiğiter sınavı kazanarak üniversiteye geri döndüğünü Twitter hesabı üzerinden duyurmuş, sinema bölümünde okuyarak Rektör Erkan İbiş hakkında belgesel yapacağını söylemişti.

toplumsalhukuk