Başsavcı vekilinden Hayırcılara tehdit

Başsavcı vekili Kayafoğlu, Twitter hesabından “Sandıkta hayır diyecek olanlar PKK ile aynı muameleyi göze alıyorlar demektir” dedi. HSYK’den buna ilişkin ses çıkmadı

Cevdet Kayafoğlu, mesajlarında referanduma ‘Hayır’ oyu verecek olanların terör örgütü PKK’ya destek olacağını savundu ve PKK ile aynı muameleyi göreceklerini belirtti.

Kayafoğlu, 147 takipçili Twitter hesabından, ayrı ayrı tarihlerde “PKK anayasa referandumunda hayır çağrısı yapmış. Sandıkta hayır diyecek olanlar PKK ile aynı muameleyi göze alıyorlar demektir. Küsmece yok”, “Referandumda hayır diyeceklerin dikkatine. Vereceğiniz hayır oyu aynı zamanda PKK’ya destek oyudur. Haberim yoktu demeyin” mesajlarını paylaştı.

Hürriyet’in ulaşmaya çalıştığı Başsavcıvekili Kayafoğlu, sekreteri aracılığıyla yaptığı açıklamada konuyla ilgili görüş belirtmek istemediğini söyledi. Kayafoğlu, paylaşıma gelen tepkiler üzerine önce profil fotoğrafını ve unvan bilgisini, daha sonra paylaşımlarını sildi.

İlk değil…

Hâkim ve savcı adaylarının eğitim gördüğü Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Yılmaz Akçil de, Facebook’taki profil resmini bir süre üzerinde “evet, güçlü Türkiye için” yazan resim koydu. 25 Ocak’ta profilini “evet” yapan, Akçil, 3 Şubat’ta başka bir resimle bunu değiştirdi. Buna karşılık anayasa paketiyle yargıya da bağımsızlığının yanı sıra “tarafsızlık” ilkesi getirildi. Ancak bazı hâkim ve savcılar, yargının bağımsızlık ve tarafsızlık ilkelerini unutup referandum süresinde taraflarını belli etmeye başladı.

Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Solmaz:  HSYK değerlendirir

Sosyal medyada eleştiri konusu olan paylaşımla ilgili Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, konuyu Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) değerlendireceğini söyledi.

Paylaşıma ilişkin haberin bugün gazetelerde yayınlandığını belirten Başsavcı Solmaz, “Nedir ne değildir bilmiyorum. Onunla ilgili olarak herhangi bir teyit de yapma imkanımız olmadığı için önce bir konunun değerlendirmesini yapmak lazım. O anlamda, onunla ilgili de zaten HSYK değerlendirir. İddia ne kadar doğru, iddia gerçek mi değil mi, hesap doğru mu, fake hesap mı?” diye konuştu.

Antalya Baro Başkanı Balkan: Kabul edilemez

Antalya Baro Başkanı Polat Balkan, öncelikle hiçbir hukukçunun bu bakış açısını asla kabul edemeyeceğini söyledi. Başsavcılık makamında oturan bir kişinin bu paylaşımlarının edilemeyeceğini belirten Polat Balkan, şunları söyledi: “Hele hele başsavcıvekili makamında oturan birinin toplumu bu şekilde tehdit eder biçimde düşüncelerini dile getirmesi kabul edilebilir değil. Bu toplumu korkutmak, korkutarak da alt bir devlet politikasının hizmetine soyunmaktır. Bunun başka bir anlamı yok. Hitler’in halkı aydınlatma ve propaganda bakanı Goebbels’in bir sözü var, ‘yargı devlet hayatının efendisi değil, devlet politikalarının hizmetkarı olmalıdır.’ Bu anlayışın bir sonucu olarak ne yazık ki günümüzde bazı yargı üyeleri de düşüncelerini bu şekilde dile getirebiliyorsa, bu bana kalırsa açıkça toplumu tehdit etmek, toplum üzerinde bir korku iklimi yaratmak amaçlı bir paylaşımdır. Asla kabul edilemez.”

HSYK ‘ya başvuracağız

Antalya Barosu olarak durumu HSYK’ya bildireceklerini belirten Polat Balkan, “Cumhuriyet Başsavcıvekili hakkında derhal HSYK tarafından bir inceleme başlatılması gerekiyor. Bu konuyla ilgili hazırlıklara başladık ve pazartesi günü HSYK’ya başvurumuzu yapacağız. Ama genel olarak, üzücü fakat şaşırtıcı değil. Ne yazık ki özellikle bu referandum sürecinin yargıya yansıması da bu. Çok üzüldüm. Yargının anayasal siyasal tartışmalarda halkı tehdit eder, halk üzerinde bir korku yaratmak amacıyla bu tip paylaşımlarda bulunması hakikaten ülkemiz ve yargı dünyası adına üzücü” diye konuştu.

Halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçu oluşmuştur

Başsavcı vekilinin paylaşımının açık bir suç olduğunu da söyleyen Baro Başkanı Balkan, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek. Çünkü kendisi gibi düşünmeyene tahammülü olmayan, düşmanlaştıran bir anlayışın ürünü. Çok sağlıksız bir bakış açısı. Biz ne çektiysek bundan çektik. Teknik olarak da bu bakış açısının ürünü olarak halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek suçu oluşur diye düşünüyorum” dedi.

toplumsalhukuk