Bangladeş’te Themis heykeli “dini değerlere aykırı” denilerek yerinden söküldü

Bangladeş’in başkenti Dakka’daki Yüksek Mahkeme önünde bulunan Adalet Tanrıçası Themis’in heykeli, İslamcı bir grubun ‘dini değerlere aykırı’ olduğu gerekçesiyle yaptığı protestolar sonrası kaldırıldı. Ancak heykelin kaldırılması ülkedeki laik kesimin tepkisini çekti

Bangladeş’in başkent Dakka’daki Yüksek Mahkeme önünde bulunan Yunan Adalet Tanrıçası Themis’in gözleri kapalı, elinde adaleti simgeleyen teraziyi tuttuğu heykeli ülkedeki bir İslamcı örgütün protestoları sonrasında kaldırıldı.

Bangladeş’in yerel kadın kıyafeti sari’yi giymiş olan ve yaklaşık 6 aydır mahkeme binası önünde bulunan Themis heykeli, gece yarısı vinç yardımıyla yerinden söküldü.

“Annemin ölümü bile beni bu kadar üzmedi”

Heykelin yaratıcısı heykeltraş Mrinal Hague eserinin kaldırılmasının ardından AFP’ye yaptığı açıklamada “Annemin ölümü bile beni bu kadar üzmedi” dedi.

​AFP’ye konuşan önde gelen laik aktivist İmran Sarkar da “Bu bir ihanet. Üzüntü verici olan hükümetin bunu bir siyasi araç olarak kullanması” değerlendirmesinde bulundu. Sarkar hükümetin Hifazat-ı İslam’a boyun eğidiği yorumunu yaptı.

Ülkedeki İslamcı gruplardan biri olan Hifazat-ı İslam’ın destekçileri aylardır heykelin kaldırılması için geniş katılımlı protesto gösterileri düzenliyordu.

AFP’ye konuşan önde gelen laik aktivist İmran Sarkar da “Bu bir ihanet. Üzüntü verici olan hükümetin bunu bir siyasi araç olarak kullanması” değerlendirmesinde bulundu. Sarkar hükümetin Hifazat-ı İslam’a boyun eğidiği yorumunu yaptı.

Ülkedeki İslamcı gruplardan biri olan Hifazat-ı İslam’ın destekçileri aylardır heykelin kaldırılması için geniş katılımlı protesto gösterileri düzenliyordu.

Bangladeş Başbakanı heykeli “gülünç” olarak nitelendirmişti

Bangladeş Başbakanı ve laik siyasi parti Avami Birliği’nin genel başkanı Şeyh Hasina geçen ay yaptığı açıklamada  heykeli ‘gülünç’ olarak nitelemişti. Hasina “Ben kendim de sevmedim. Bu bir Yunan heykeli olarak bilinir. Bir Yunan heykeli buraya nasıl geldi?” ifadelerini kullanmıştı.

Siyasi gözlemciler Hasina’nın gelecek yılki genel seçim öncesi  muhafazkarlardan ve İslamcılardan oy almak için böyle bir yol izlediğini savunuyor. Heykelin kaldırılmasının ardından Dakka Üniversitesi kampüsü ve Yüksek Mahkeme yakınlarında yapılan eylemcilere ise polis göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullanarak müdahale etti. Bangladeş son yıllarda ateist blog yazarlarının, yabancıların ve dini azınlık mensuplarının öldürülmesiyle ve ülkedeki İslamcı ve laik kesim arasında giderek artan bir gerilimle gündeme geliyor.

সরাসরি>>সুপ্রিম কোর্ট চত্বর থেকে গ্রিক দেবীর ভাস্কর্য সরিয়ে নেওয়া হচ্ছে

somoynews.tv paylaştı: 25 Mayıs 2017 Perşembe

 

toplumsalhukuk