Avukatların adalet nöbetinde beşinci hafta: Dik duracaksınız, dik duracağız!

Cumhuriyet gazetesine yönelik soruşturma kapsamında tutuklu bulunan avukatlar ile dayanışma için başlatılan Adalet Nöbeti’nde, avukatlar, meslektaşları Akın Atalay, Bülent Utku ve Mustafa Kemal Güngör’e “Biz sizi biliyoruz, sizi tanıyoruz, size güveniyoruz, size inanıyoruz. Siz de bizi tanıyorsunuz, bize inanıyorsunuz. Dik duracaksınız, dik duracağız” mesajını gönderdi

6 aydır Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan Cumhuriyet Gazetesi’nin avukatları Bülent Utku, Akın Atalay ve Mustafa Kemal Güngör’e destek amacıyla avukatların başlattığı adalet nöbetinin beşinci haftasında avukatlar yine Themis Heykeli önünde buluştu.

Aynı akıbete uğrayacaklar

Yaklaşık bir saat süren eyleme CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, yazar Oya Baydar, Prof. Dr. Gençay Gürsoy, oyuncu Nur Sürer de destek verdi. Nöbetin ardından açıklama yapan avukat Kemal Aytaç, siyasi iktidara “Bu yaptığınız ülkeyi, toplumu kötüye olumsuza götürür. Yapılan hiçbir kötülük, hiçbir zalimlik karşılıksız kalmaz, mutlaka karşılığını bulur” sözleriyle seslendi. Avukat Aytaç, yargı mensuplarına yönelik de, “Dün bir yerlerden talimat alanlar bugün ya cezaevinde ya yurt dışına kaçtılar. Şimdi vicdanını, hukuku kullanmayanlar aynı akıbete uğrayacaklardır. O yüzden vicdanları ve hukuk içinde kalarak karar vermelerini istiyoruz. Hem kendilerini hem de geleceği temiz bir miras bırakmalarını sağlar bu davranış” ifadelerini kullandı.

Nöbet Türkiye çapında tutulacak
Avukat Aytaç, Silivri Cezaevi’ndeki tutuklu bulunan meslektaşlarına da şu mesajı gönderdi:

“Biz sizi biliyoruz, sizi tanıyoruz, size güveniyoruz, size inanıyoruz. Siz de bizi tanıyorsunuz, bize inanıyorsunuz. Dik duracaksınız, dik duracağız. Bu Adalet Nöbeti amacına ulaşacaktır, ulaşmalıdır. Bu Adalet Nöbeti bütün topluma, bütün hak arayışlarına ışık tutacak bir etkinliktir. O yüzden bu Adalet Nöbeti sadece üç avukatın değil, tüm mazlumların, tüm haksızlığa uğrayanların nöbetidir. Böyle bakmak, böyle yapmak durumundayız. Ankara’dan, İzmir’den, Bursa’dan, Antalya’dan, Eskişehir’den her yerden arkadaşlarımız Adalet Nöbeti tutmak istiyorlar. Önümüzdeki günlerde Türkiye çapında Adalet Nöbetimizi bütün büyük illerde yapacağız.”

Hukuk örgütlerine tepki

Avukat Aytaç, geçen hafta Bakırköy Adliyesi’nde duruşma salonundan mahkeme başkanının talimatıyla Avukat Suat Eren’in üç polis tarafından karga tulumba atılmasını da gündeme getirdi. Bu anlayışın her yere sirayet ettiğini belirten Aytaç, “Bunu açıklayacak, söyleyecek söz yoktur. Avukata bu muamele yapılamaz ama yapılmıştır. Bu mesajımız da Barolar Birliği’ne, barolara, hukuk örgütlerine, hukuk fakültelerine. Siz niye varsınız? Bunlar için bir şey söylemeyecekseniz, bunlar için bir şey yapmayacaksanız, Adalet Nöbeti’nde yoksanız niçin varsınız? Ne işe yararsınız” sözleriyle tepki gösterdi.

toplumsalhukuk, Cumhuriyet