Avukatlardan 10 Ekim Davası’na çağrı

10 Ekim Davası Avukat Komisyonu, Ankara Tren Garı Katliamı’nın yarın (6 Şubat) görülmeye başlayacak ikinci duruşmasına çağrı yaptı. Bu duruşmada ifade vermeyen beş sanığın ifadelerinin ardından katliamda mağdur ve müştekiler söz alacak

10 Ekim Ankara Tren Garı Katliamı’nın ikinci duruşması yarın (6 Şubat) Ankara Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanacak. Duruşma öncesi hazırlıklarını tamamlayan avukatlar katliamı unutturmamak ve adalet için meslektaşlarına, barolara ve yurttaşlara davayı takip etme çağrısı yaptı. Duruşmaya 10 Ekim 2015 günü yapılması planlanan mitingin düzenleyicileri DİSK, KESK, TMMOB ve TTB de çağrı yapmıştı.

“Unutturmayacağız, hesap soracağız”

10 Ekim Davası Avukat Komisyonu tarafından yapılan çağrıda ilk duruşmada ifade vermeyen tutuklu sanıklar Abdulmuttalip Demir, Talha Güneş, Burak Ormanoğlu ve tutuksuz sanıklar Hatice Akaltın ile Esin Malkoç’un ifade vereceği ardından da hayatını kaybedenlerin yakınları ile katliamda yaralananların söz alacağı belirtildi. Açıklamada “Unutturmayacağız, hesap soracağız” denilirken şu ifadeler yer aldı:

10 Ekim Katliamı Davası’na çağrımızdır:

10 Ekim 2015 tarihinde, KESK (Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu), DİSK (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu), TTB (Türk Tabipleri Birliği) ve TMMOB (Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği) çağırısı ile çok sayıda demokratik kitle örgütü, birçok siyasi parti ve yurttaşın katılımı ile Ankara’da yapılması planlanan “Savaşa İnat Barış Hemen Şimdi, Barış Emek ve Demokrasi” mitinginde yaşanan katliama ilişkin davanın 2.gurp duruşmaları 06 Şubat-10 Şubat tarihlerinde Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

Duruşmada, bir önceki duruşma ifade vermeyen tutuklu sanıklar Abdulmuttalip Demir, Talha Güneş, Burak Ormanoğlu ve tutuksuz sanıklar Hatice Akaltın, Esin Malkoç ifade verecek.

Sanık ifadelerinin ardından davanın sahipleri kaybettiğimiz arkadaşlarımızın aileleri ve yaralılar söz alacak.

Ankara Katliamı’nı asla unutturmamak ve adalet için, tüm Baroları ve hukuk örgütlerini ve davanın bütün sahiplerini 6 Şubat 2017 görülmeye başlayacak olan duruşmaları hep birlikte takip etmeye davet ediyoruz.
Unutturmayacağız!
Hesap Soracağız!

10 Ekim Davası Avukat Komisyonu tarafından hazırlanan dava bilgi notunu okumak için tıklayınız.

toplumsalhukuk