Avukatlar, AKP’li İbrahim Halil Yıldız’ın baro levhasından silinmesini istedi

Urfa Barosu’na kayıtlı 11 avukat, AKP milletvekili adayı Avukat İbrahim Halil Yıldız’ın baro levhasından silinmesini istedi

Urfa Barosu’na kayıtlı 11 avukat, “Suruç olaylarının azmettiricisi” olduğunu belirttikleri AKP milletvekili adayı Avukat İbrahim Halil Yıldız’ın baro levhasından silinmesini istedi. Avukatlar soruşturmaya baro adına müdahillik için görevlendirme talep etti.

Urfa Barosu’na kayıtlı 11 avukat, avukat olan AKP milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız’ın baro levhasından silinmesini istedi. Suruç’ta esnaf gezisi sırasında yakınları ve korumalarının silahla yaraladığı ve hastanede öldürdüğü Hacı Esvet Şenyaşar ve çocukları Celal ile Adil Şenyaşar dosyasında AKP’li Yıldız’ın azmettirici pozisyonunda olduğunu belirten avukatlar, savcılığın Yıldız’lara dair herhangi bir soruşturma başlatmadığını hatırlatarak, Urfa Barosu’nda avukat olan İbrahim Halil Yıldız hakkında soruşturma açılıp, baro levhasından silinmesini istedi.

Olaya dair tanık beyanları ve heyet incelemelerine dikkat çeken avukatlar, İbrahim Halil Yıldız hakkında herhangi bir soruşturmanın başlatılmamasının hukuka ve vicdana aykırı olduğunu, 4 kişinin öldüğü 9 kişinin yaralandığı olayda Yıldız’ın yakınlarının müşteki olduğu, Şenyaşar ailesinin ise sanık olarak yargılanıyor olmasının, olayın bağımsız ve tarafsız bir şekilde soruşturulmadığı şüphesine neden olduğunu belirtti. Avukatlar dilekçede hukuk mücadelesine olan inançları ile baronun Yıldız hakkında etkin bir soruşturma başlatarak gerekli cezai yaptırımın uygulanmasını istedi.

Aynı avukatlar, ikinci dilekçelerinde ise “Katliam” olarak nitelendirdikleri olaya ilişkin kamuoyunu aydınlatmak ve soruşturma dosyasına baro olarak katılmak için görevlendirme talep etti.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı