Avukat Barkın Timtik tahliye oldu

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Çağdaş Hukuçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi avukat Barkın Timtik’in de aralarında bulunduğu 23 kişi tahliye edildi.

Daha önce İç İşleri Bakanlığı’nın kararı ile faaliyeti durdurulan daha sonra 677 sayılı KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) genel merkez yöneticisi Av. Barkın Timtik’inde aralarında bulunduğu 23 kişi 15 Aralık 2016 tarihinde Büyükçekmece Kuruçeşme Cemevinde gözaltına alınmasının ardından 20 Aralık günü çıkarıldıkları İstanbul 2. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından ‘terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Tutuklanan Timtik’in emniyette gördüğü, işkencenin cezaevinde de devam ettiği ortaya çıkmıştı. Timtik için Silivri Cezaevi Önünde “Adalet Nöbeti” başlatmak isteyen avukatlar darp edilerek gözaltına alınmış adalet nöbetini gözaltılarla durduramayan yetkililer Timtik’i Şakran Cezaevine kaçırmıştı.

Bir aya yakın tutukluluk sürecinin ardından Timtik’in de aralarında bulunduğu 23 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması bugün İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmayı İstanbul Barosu Başkanı ve Ankara Barosu Başkan Yardımcısı ve yöneticilerinin yanı sıra 100’e yakın avukat takip etti.

Öğlen saatlerinde başlayan duruşmada “biz örgütlü bir meslek grubuyuz, birbirimize sahip çıkarız” diyerek meslektaşlarını selamlayarak başlayan Timtik savunmasında şu ifadelere yer verdi:

Mesleğimi halkın özgürlüklerini korumak için yapıyorum. Hukukun en önemli tarafının kan ve can bedeli kazanılan haklar olduğunu düşünüyorum. Her insanın dini inançları doğrultusunda kişileri anma ve defnetme hakkı var. Bunlar halkın değerleridir. Avukatlığı bizim istediğimiz gibi yapacaksın dediler. Bugün mesleğin onurunu sahiplenmek bile bedel ödemeyi gerektiriyor. KHK düzeni işkencenin meşrulaştırılmak istendiği bir düzendir. Yüzümde iz kalacak şekilde bilinçli olarak işkence yapıldı. Benim üzerimden avukatlara mesaj verilmek istendi.

Ayrıca Timtik savunması sırasında “polisler bize terörist ve vatan haini dediler aynen iade ediyorum” diyerek Nazım Hikmet’in Vatan Haini şiirini okudu.

Sanık ifadelerinin tamamlanmasının ardından savcı mütalaasında 7 sanık hakkında tutuklululuk hallerinin devamını, diğer sanıkların ise tahliyelerini talep etti.

İstanbul 24 Ağır Ceza Mahkemesi Av. Barkın Timtik dahil 23 kişinin tahliyesine karar verdi.

toplumsalhukuk