Avrupa Konseyi: YSK’nın kararı hukuk devleti standartlarıyla ilgili kuşkulu sorulara yol açmakta”

YSK’nın KHK ile ihraç edilen ve belediye başkanı seçilen adaylara mazbata verilmemesine ilişkin kararı Avrupa Konseyi tarafından eleştirildi. Thorbjorn Jagland imzasıyla yayınlanan açıklamada “seçilmiş adaylar hakkında YSK’nın vermiş olduğu karar hukuk devleti standartlarıyla ilgili kuşkulu sorulara yol açmaktadır.” denilirken, YSK’nın seçimlerde en çok oy alan ikinci adayın kazanan olarak tanınması kararı “demokrasinin genel prensiplerine tamamen aykırı” olarak değerlendirildi.

YSK Başkanı Sadi Güven’e hitaben yazılan Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland imzalı mektubun Av. Seçkin Türkoğlu tarafından yapılan çevirisi:

AVRUPA KONSEYİ

GENEL SEKRETERLİĞİ

15 Nisan 2019

Sayın Başkan,

Avrupa Konseyi, 31 Mart 2019’da yerel seçimlerinde seçilen bazı adayların, Kurulunuz (Yüksek Seçim Kurulu) tarafından seçilmeye uygun olmadığının açıklandığını raporladı. Bu yüzden adayların göreve başlayamadıkları ve seçmenler tarafından üstlendirildikleri görevlere yerine getiremedikleri anlaşılmaktadır. Adayların yetersizlikleri daha önce kanun hükmünde kararnameler ile görevlerinden ihraç edilmelerinden kaynaklandığı açıklıkla görülmektedir.

Buna karşın, bütün adaylar seçimlerden önce içinde YSK’nın da bulunduğu otoriteler tarafından kontrol edilip onaylandığı anlaşılmaktadır. Bu sebeple seçilmiş adaylar hakkında YSK’nın vermiş olduğu karar hukuk devleti standartlarıyla ilgili kuşkulu sorulara yol açmaktadır.

Aynı zamanda, YSK’nın seçimlerde en çok oy alan ikinci adayın kazanan olarak tanınması kararını not ettik. Bu durum demokrasinin genel prensiplerine tamamen aykırıdır.

Seçim Hukuku açısından hukuki belirlilik ve hukuki öngörülebilirlik oldukça önemlidir. Bu düzenlemelerin amacı halkın iradesine saygı göstermek, seçimlere gölge düşürmemektir.

Türkiye; Avrupa Konseyinin önemli bir ülkesidir ve halk iradesinin egemenliğine saygı gösterilmesi oldukça önemlidir. Böylesine temel demokratik ilkelerde başarısızlık insanların demokratik kurumlara saygı göstermesini engeller.

Saygılarımla

Thorbjorn Jagland

toplumsalhukuk