Av. Tugay Bek adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı

12 Aralık günü evine yapılan polis baskını sonucu gözaltına alınan Adana Barosu Cezaevi Komisyonu Başkanı ve 10 Ekim Katliamı avukatlarından Tugay Bek bugün(19 Aralık) serbest bırakıldı

Hakkındaki tek suçlama telefon ile gelen ihbar olan ve delil olarak kabul edilen ihbar üzerine evine operasyon düzenlenerek gözaltına alınan, bir hafta boyunca gözaltında tutulan ve işkenceye uğrayan Av.Tugay Bek bugün mevcutlu olarak savcılığa getirildi.

Savcı’dan Bek’e suç delili: İlkay Akkaya şarkısı ve Bakur filmi 

İfade sırasında savcı Bek’e geçmişte yapılan Facebook paylaşımlarını sordu. 2014’te Bek’in paylaştığı İlkay Akkaya’nın şarkısı ve Bakur filmiyle ilgili paylaşımlar ifadenin konusu oldu.

Bek, ifadesinde kendilerine yönelik bir ihbarın bulunduğuna inanmadığını belirterek; bombalı saldırı gibi bir iddiayı savcılık makamı gerçekten ciddiye almış olsa kendilerinin ifadesi için bir hafta bekletilmemesi gerektiğini söyledi.

Beşiktaş’ta gerçekleşen patlamadan sonra İçişleri Bakanlığı’nın “İntikam alacağız. Sempatizanlara kadar ineceğiz” şeklindeki basına yansıyan açıklamaları ve muhtemel talimatları neticesinde bir çok yerde operasyonlar başlatıldığını dile getiren Bek, ihbar varmış gibi tutanak tutulduğunu veya bir polis memuru tarafından bu ihbarın gerçekleştiğini söyledi.

Av. Tugay Bek serbest bırakıldı

Savcılık ifadesinin ardından adli kontrol istemiyle sulh ceza hakimliğine sevk edilen Bek, mahkemece üç haftada bir(pazar günleri) imza atma adli kontrolü ile serbest bırakıldı. Bek hakkında ayrıca yurt dışına çıkış yasağı getirildi.

toplumsalhukuk