Av. Selçuk Kozağaçlı’nın gözaltına alınması protesto edildi

Nuriye-Semih davası başta olmak üzere bir toplumsal davada avukatlık yapan Selçuk Kozağaçlı’nın hukuksuzca gözaltına alınması avukatlar tarafından AİHM’e çekilen faks metinleri ve verilen mazeretlerle protesto edildi

Nuriye Gülmen-Semih Özakça, Berkin Elvan, Soma Katliamı davaları başta olmak üzere bir çok toplumsal davada avukatlık yapan Selçuk Kozağaçlı 8 Kasım günü bürosunun önünden gözaltına alınmıştı. Bugün (9 Kasım) Kozağaçlı’nın gözaltına alınmasını protesto eden avukatlar AİHM’e faks çekme eylemi gerçekleştirdi.

Türkiye’de savunma hakkının mevcut durumu budur

Gülmen ve Özakça’nın AİHM başvurularını yapan Kozağaçlı’nın gözaltına alınması sonrası AİHM başvuru dosya numarası belirtilerek, ingilizce ve türkçe dillerinde çekilen faks metninde şunlar ifade edildi:

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın 16 avukatı bir aydan fazla süredir tutuklu iken, 08.11.2017 tarihinde Av. Selçuk Kozağaçlı da gözaltına alınmıştır. Türkiye’de savunma hakkının mevcut durumu budur.

“Savunmayı savunmak üzere görev ve sorumluluklarım nedeniyle duruşmaya katılamayacağım”

Berkin Elvan’ın öldürülmesini protesto ettikleri için müvekkilleri yargılanan bir grup avukat ise mahkemeye sundukları mazeret dilekçesinde “Berkin Elvan’ı katledenler cezalandırılmamışken dosyanın ve bir çok toplumsal davanın avukatı Selçuk Kozağaçlı dün gözaltına alınmıştır” diyerek savunmanlığın yok edilmeye çalışıldığını belirtti. Mazeret dilekçesi sunan avukatlar mazeret dilekçesinin son bölümünde şunları söyledi:

Biz avukatlara savunmanlık yaptığımız müvekkillerimiz üzerinden saldırılması ve savunmanların gözaltına alınıp tutuklanması, iktidarın muhaliflere yönelik tahammülsüzlüğünün, yaşadığımız baskıcı rejimin boyutlarını gözler önüne sermektedir.

Herhangi bir dosyada savunmanlık yapmak bugün itibariyle imkansız hale getirilmek istenmektedir.

Bugün, savunmayı savunmak üzere görev ve sorumluluklarım nedeniyle duruşmaya katılamayacağım.

Kozağaçlı hangi dosya kapsamında gözaltına alındı?

Kozağaçlı’nın avukatlarından alınan bilgilere göre; Kozağaçlı daha önce 16 avukatın tutuklandığı ve halen tutuklu bulunduğu soruşturma dosyası kapsamında gözaltına alındı. Söz konusu dosyada gizlilik kararı olduğu için dosya içeriğinden bilgi alınamadığı bildirildi. Kozağaçlı’nın moralinin ve sağlığının iyi olduğunu belirten avukatlar savunmaya sahip çıkmak adına avukatlara AİHM’in

toplumsalhukuk