Ankara’da Keyfi GBT Hakkında Bilgi Edinme Başvurusu

Ankara’da son dönemde fiili uygulama haline getirilen GBT uygulaması hakkında Halkevleri Derneği MYK Üyesi Av. Sercan Aran tarafından Ankara Valiliği’ne bilgi edinme başvurusunda bulunuldu.

Türkiye’de artan siyasi baskıların sonucu olarak; polis gündelik hayatta daha fazla görünür hale geldi. Bunun örneklerinden bir tanesi de GBT kontrolleri olarak hayatımızda yerini aldı. “Vatandaşların kendisini iktidara göre disiplin etmesinin mekânsal olarak sağlanması, iktidarın gündelik hayatta sürekli görünür olmasıyla meydana gelir.” diyen Av. Sercan Aran; avukatı Seçkin Türkoğlu aracılığıyla Ankara Valiliği’ne söz konusu idari eylemin hukuki dayanaklarının öğrenmek amacıyla Bilgi Edinme başvurusunda bulundu.

Av. Seçkin Türkoğlu ise açıklamasında:

Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun Durdurma ve Kimlik Sorma başlıklı 4/A maddesine göre Polis’in kimlik sorabileceğini belirterek, Polis’in durdurduğu kişiye önce Polis kimliğini göstermesi, ardından durdurma makul şüphesinin açıklanması gerekmektedir. Ancak bu durumda hukuki süreç yerine gelmiş olacaktır. Fakat fiili uygulama bu şekilde yaşanmamaktadır. Daha da önemlisi Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun 4/A-2. Maddesine göre Polis aynı bölgede sürekli bekleyerek Kimlik sorma işlemini fiili bir uygulama haline getiremez.” dedi.

toplumsalhukuk