Ankara polisinin yalanları ve çabaları kâr etmedi, avukatlar “hayır”a çağırdı

Ankara Emniyeti, avukatların “hayır” bildirisi dağıtımını engellemek için peş peşe yalanlar söyledi ancak hiçbiri kâr etmedi. Ankaralı avukatlar Sıhhiye-Kızılay arasında bildiri dağıtarak yürüdü, halkı “hayır” demeye çağırdı

Ankara Barosu’nu yönetim kurulu üyeleri ve bağlı avukatlar “hayır” çağrılarını Ankara sokaklarına taşıdı. Öğle saatlerinde adliye önünde bir araya gelen avukatlar bildirilerle Kızılay’a doğru yürümek istediklerinde karşılarında polis barikatını buldu.

Polis amirleri ilk olarak YSK’nin aldığı karar çerçevesinde bildiri dağıtımının yasak olduğunu iddia etti. Avukatlar ise benzer bir uygulamanın Samsun’da yaşandığını ve Samsun İl Seçim Kurulu’nun 10 siyasi parti dışında seçim çalışması yapmanın yasak olduğu yönünde karar aldığını ancak bu kararın kaldırıldığına ilişkin YSK’nin kararını polis amirlerine sundu.

Polis amirleri bunun üzerine savcılık kararı olduğunu ileri sürdü. Ancak avukatların başsavcı vekili ile yaptığı görüşme sonrasında bunun da yalan olduğu ortaya çıktı.

Emniyet yetkilileri son olarak valilik kararı olduğunu öne sürdü ancak avukatlar referanduma dair bildiri dağıtımı yapmanın demokratik bir hak olduğunu, bunun YSK kararlarınca da netleştiğini, demokratik kitle örgütlerinin ve sivil toplum kuruluşlarının bildiri dağıtımının önünde bir engel olmadığını söyledi.

Bunun üzerine polis, engelleme girişimini sonlandırmak zorunda kaldı.

Ankaralı avukatlar ise Sıhhiye-Kızılay hattında ve Güvenpark’ta “hayır” bildirileri dağıttı, Anayasa metninin Tek Adam rejimini getireceğini söyleyerek 16 Nisan’da “hayır” demeye çağırdı.

toplumsalhukuk