Ankara Barosu’ndan referandumda seçim güvenliği için her okula bir avukat çağrısı

Ankara Barosu, avukatlara 16 Nisan’da yapılacak Anayasa Referandumu’nda sandık güvenliğe katkıda bulunabilmek için “Her Okula Bir Avukat” projesini başlattığını duyurdu, avukatlara gönüllü olma çağrısı yaptı

Her Okula Bir Avukat Projesi’nde gönüllü olarak görev almak isteyen avukatlar, 0312 416 72 30 numaralı telefondan ya da sand[email protected] adresinden kayıtlarını yaptırabilecekler. Avukatlara tercihlerine göre 18 Mart’ta veya 2 Nisan’da eğitim verecek. Seçim ve sandık güvenliği konusunda eğitimden geçirilen avukatlar, referandum günü Başkent’teki sandık bölgelerinde görevlendirilecek.

Proje hakkında bilgi veren Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, Baro olarak her seçim öncesinde bir Seçim Güvenliği Merkezi kurduklarını ve tüm seçim süreçlerini bu merkez aracılığıyla yakından takip ettiklerini anımsattı.

Canduran: Bu referandumda sandık güvenliği her zamankinden daha önemli

Bu referandumda da benzer bir merkez oluşturacaklarını kaydeden Hakan Canduran, “Bizlerin, çocuklarımızın, torunlarımızın kısacası Türkiye’nin geleceğini yakından ilgilendiren bu referandumda sandık güvenliğini her zamankinden daha önemli. Bu nedenle referanduma özel bir proje geliştirdik” dedi. Hakan Canduran, projenin ayrıntılarını şöyle anlattı:

Ankara Barosu olarak, referandum günü Başkent’teki her sandık bölgesinde seçim hukuku alanında eğitim görmüş bir meslektaşımız görev yapacak. Meslektaşlarımız, oy verme ve oy sayma işlemleri tamamen bitene kadar görevli oldukları okullardan ayrılmayacaklar.

Oy verme ve sayma işlemlerinin hukuka uygun yapılıp yapılmadığını gözlemleyecekler. Hukuki olmayan, seçim ve sandık güvenliğini ihlal eden herhangi bir durumla karşılaştıklarında Referandum Güvenliği Merkezi’yle irtibata geçecekler. Sandık bölgelerinde yaşanacak her ihlali tutanak altına alıp ilgili makamlara ulaştıracaklar.

toplumsalhukuk