Ankara Barosu’ndan polis şiddetine suç duyurusu

Ankara Barosu, Ankara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi’ndeki akademisyen tasfiyesine yönelik gerçekleştirilen protestoda polisin uyguladığı şiddet nedeniyle Ankara Valisi, Ankara Emniyet Müdürü ve müdahalede görev alan polisler hakkında suç duyurusunda bulundu

Ankara Barosu Başkanlığı tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan suç duyurusu dilekçesinde, 686 Sayılı KHK ile tasfiye edilen akademisyenlere destek vermek için 10 Şubat 2017 günü Ankara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi’ne giden milletvekili, akademisyen ve öğrencilere yerleşke önünde ve yerleşke içerisinde polis tarafından müdahalede bulunulduğu anımsatıldı.

Suç duyurusunda, “Cebeci Yerleşkesi’nde kolluk tarafından yapılan işlemler herhangi bir kanun hükmüne dayanmadığından kolluğun meşru bir yetkisinden bahsedilemeyeceği ortadadır. Gözaltı işlemleri sırasında kullanılan fiziksel güç, yaralama suçunu; gözaltına alarak emniyete götürmek, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçunu ve nihayetinde eylemlerin tümü, görevi kötüye kullanma suçunu oluşturmaktadır” denildi.

Dilekçede, Ankara Valisi Ercan Topaca, Ankara Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan ve gözaltı işlemlerini gerçekleştiren polisler hakkında Türk Ceza Kanunu’nun kasten yaralama suçunu düzenleyen 86, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçunu düzenleyen 109 ve görevi kötüye kullanma suçunu düzenleyen 257’nci maddeleri uyarınca kamu davası açılması talep edildi.

Suç duyurusu dilekçesinin tam metni için tıklayınız.

Ne olmuştu?

Akademisyen tasfiyesine karşı büyük buluşma için Cebeci Yerleşkesi’ne gelenler polis kuşatmasıyla karşılaşmıştı. Akademisyenler üniversitelere girmekte ısrarcı olunca polis defalarca saldırmıştı. Polisler akademisyenleri yumrukladı, kurum başkanlarını tartakladı, Cebeci’ye TOMA soktu, yerleşkenin içinde dışında gaz bombaları attı, plastik mermi sıktı, 12 kişiyi gözaltına almıştı. Tüm saldırılara karşın üniversite bileşenleri direnişten vazgeçmemişti.

Akademisyenler ihraçları protesto için cübbelerini Cebeci yerleşkesinin kapısına bırakmıştı. Akademisyenlere ve öğrencilere yumrukla, gaz bombası ve plastik mermiyle saldıran Saray’ın polisleri bu cübbeleri postallarıyla çiğnemişti. Cebecililer “Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet!” sloganları atarak durumu protesto etmişti.

12 Eylül’ün attığı 1402’lik akademisyenlerden hocaların hocası Korkut Boratav ve Baskın Oran da SBF kapısında direnişteydi. Barikatları aşarak fakülteye girebilen SBF’liler polis saldırısına karşı giriş kapısına barikatlar kurmuştu.

Ankara Barosu’ndan açıklama: Üniversitelerden elinizi çekin!

toplumsalhukuk