Ankara Barosu TBB Delegeleri: Metin Feyzioğlu’nu Cübbelerimizle Uğurluyoruz

Adana ve Antalya Baroları TBB Delegelerinin TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nu istifaya davet eden açıklamalarının ardından Ankara Barosu TBB delegeleri de bir açıklama yayınladı.

05.02.2019 tarihinde yayınlanan açıklamanın tam metni:

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu’nun 30 Ocak 2019 günü Rize’de yaptığı konuşma kamuoyunun bilgisi dâhilindedir.

Bizler aşağıda isimleri olan Ankara Barosu Türkiye Barolar Birliği delegeleri olarak, hukukun ayaklar altına alındığı, cılız muhalif seslerin bile yargı marifetiyle susturulmaya çalışıldığı, avukatlığın işlevsiz ve itibarsız hale getirildiği ve yargının iktidarın tahakkümü altında kaldığı bu günlerde, bu açıklamayı yapmayı kendimize hem bir hak hem de üzerimizde bir sorumluluk olarak görüyoruz.

Sayın Feyzioğlu, yüzde yüzlük bir milli birlikten bahsederken bilmelidir ki; başkanı olduğu Birliğin biz delegasyon üyelerinin ve neredeyse 125.000 avukatın hepsinin adına konuşma, resmi sıfatıyla parti ziyaretlerinde bulunma ve herkes adına siyaset yapma hakkına sahip değildir. Kendisine böyle bir yetki ne kanunla ne de fiilen verilmiştir.

Bizzat kendi söylemiyle “yüzde yüzlük” bir iradeden bahsetmek gerekirse eğer; bu “yüzde yüzlük”, Avukat Gökhan Vural Arı’nın maddi sıkıntıları sebebiyle kendi canına kıydığı bir ekonomik ve hukuksal düzende kendisinin Barolar Birliği Başkanı olduğu gerçekliği üzerine olabilir.

Bu “istisnasızlık” hali, Avukatların adliye koridorlarında yerlerde sürüklendiği, hiçbir delil olmadan tutuklandıkları ve babalarının cenazesine kelepçeyle götürüldükleri bir düzenin artık ortadan kalkması mücadelesinde söz konusu olabilir.

Bu “yüzde yüzlük” irade, cinayet aletinin bizzat adaletsizlik olduğu, hâkim adayı Didem Yaylalı’nın intiharına sebep olan kim varsa yargı ve kamu vicdanı önünde hesap vermeleri gerektiğine ilişkin olabilir.

“Yüzde yüzlük irade”, ancak mesleklerini yaparken darp edilen, tehditle yıldırılmaya çalışılan ve hatta katledilen meslektaşlarımızın aziz hatıraları ve bu gidişle gelecekte vereceğimiz ve sayısını bilmediğimiz müstakbel hukuk şehitleri söz konusu olduğunda sağlanabilir.

Bu istisnasızlık, kendisini eleştiren meslektaşlarımızı “terörist” ilan etmekte değil, başta masumiyet karinesi ve lekelenmeme hakkı olmak üzere tüm evrensel hukuk prensiplerinde vücut bulabilir.

Sayın Feyzioğlu, yaptığı konuşmada; kurtuluşun çaresini 81 milyonun adalet paydasında hamasetle değil hakikatle buluşması olarak göstermektedir. Yukarıda sayılanlar ise hamaset değil, maalesef üzücü hakikatin bizzat kendisidir.

Sözlerini bitirirken yargıyı güvenilir kılmanın gerekliliğinden bahseden Sayın Feyzioğlu’na tüm kalbimizde katılıyoruz. Biz de, tam da yargıyı güvenilir kılmak için üzerinde görünmez cübbesiyle parti ziyaretlerinde bulunan ve ülkemiz için tek başına “makro-ekonomik politikalar” üreten Metin Feyzioğlu’na cübbesini çıkartarak gireceği siyaset yolunda başarılar diliyor; Cübbelerimiz ile kendisini uğurluyoruz.

Bu başarı dileğimiz ve uğurlama, bizzat “yargıyı güvenilir kılma” inancımızdan kaynaklanmaktadır. Hukukun üstünlüğü ve adalete erişme mücadelesi ise başta Ankara Barosu olmak üzere tüm barolar ve Avukatlar tarafından yükseltilerek sürdürülecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 05.02.2019

 

Av. Münüre Asuman YILMAZ Av. Serap KALE ÖCAL
Av. Yıldızhan Adil ŞAHİN Av. Mehmet Kaan KOÇALİ
Av. Fatma ÇAKIR Av. Mustafa Ayhan TEKİNSOY
 Av. Ender GİRAY Av. Arslan Taylan ACAR
Av. Meliha SARIGÜL Av. Aslı ARIHAN
Av. Ünsal AKTAŞ Av. Hacı Bayram VURAL
Av. Zafer GÜNAL Av. Mehmet Ali ERTEN
Av. Recai Rahim GÖRGÜLÜ Av. Jirhat KILIÇ
Av. Hakan ÇINAR Av. Firdevs KOCAMAN
Av. Mehmet Gültekin GÜNDEMİR Av. Ebru VARNALI ONUR
Av. İsmail Cumhur BOZKURT Av. Mesut ADAN
Av. Turgut Nihat CUHRUK Av. Özge ANIK
Av. Dursun DEMİRCİ Av. Ali GÖYMEN
Av. Mehmet Tanju KAYA Av. Hüsnü Serdar ÖZTÜRKLER
Av. Cafer TOPTAŞ Av. Mengü GÖKÇE
Av. Seval YILDIRIM Av. Bahar Didem SAĞIN
Av. Ali ÖZDEMİR Av. Bülent ERDOĞAN
Av. Ergün Hakan KELEMCİ Av. Evrim DOST
Av. Muzaffer KARAYEL Av. Savaş TAŞDAN
Av. Nafi Çınar İNAL Av. Kaya YELEK
Av. Hüseyin ÇOLAK Av. Halil İlker ÇELİK
Av. Gönül APAYDIN Av. Önder AĞDEDE
Av. Ejdar TARIYAN Av. Duygu ÇERİBAŞI
Av. Murat ŞANLI Av. Serkan AYTAÇ
Av. Özgün ŞİMŞEK Av. Birgül TAVŞAN KAYIRAN

toplumsalhukuk

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Feyzioğlu istifa çağrılarına yanıt vermek yerine AKP destekçiliğine devam etti – Toplumsal Hukuk

Yorumlar kapatıldı.